| eliseidaniel13 a întrebat:

Poți să te angajezi la 16 ani ca programator? Dacă termini un Curs Full acreditat? Ca C++ Developer

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!

| Violleta2022 a răspuns:

Pe site-urile profesionale nu poti sa lucrezi ca freelancer daca nu ai 18 ani impliniti.
Evident ca la 16 ani nu esti programator si faptul ca ai idee cate ceva despre ceva anume NU te face programator, sau speciliast in ceva, nici macar developer.

Cursurile Full acreditate sunt pentru cei care au terminat liceul, nu pentru cei care nu au facut deloc liceul.

Toate la timpul lor!
Abia esti clasa a IX si daca te pastioneaza IT-ul atunci invata serios mate si info si dupa terminarae licuelui si luarea Bacului iti poti face un curs postliceal care iti da o certificarea sau acreditare si poti sa te infigi intr-o retea de freelanceri cautandu-ti proiecte.
Pana atunci, invata pe rupte, ca domeniul este foarte foarte mare si zilnic apar update-uri, schimbari, programe mai noi, samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât știi meserie poți, dar mă îndoiesc că va angaja cine un programator la 16 ani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă știi să faci ceva, da. Nu cursul contează, ci ceea ce ști să faqi efectiv.

| ReddY25 a răspuns:

Da,poți

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Nu, nu este de ajuns sa faci un curs ca sa devii programator.

Mai intai iti trebuie o facultate in domeniu, cursuri, dupa care te vei angaja in internship-uri la diverse companii ca sa capeti experienta. Daca nu faci internship-uri, trebuie sa gasesti proiecte si experienta in alta parte ca sa-ti poti crea un portofoliu de proiecte, si abia dupa te poti angaja ca programator propriu zis.

La 16 ani tot ce poti face este sa finalizezi cursuri online si sa faci proiecte de capul tau singur, dar nu ai varsta suficienta pentru o facultate si nici pentru internship-uri.
Poti sa cauti singur pe net internship-uri si o sa vezi ca toate cer sa fii student sau proaspat absolvent.

Cu putin noroc, iti poti gasi clienti online ca si freelancer, dar ca sa facturezi servicii si sa primesti bani iti trebuie PFA si SRL, iar tu ca minor nu poti sa-ti faci PFA si SRL pe numele tau.

| tonyc7 a răspuns:

Probabil ca da, insa fara contract de munca daca nu esti inca major.

| Anonimul303 a răspuns:

Poți sa te "angajezi" ca programator si fără diploma.

| Jakye a răspuns (pentru Anonimul303):

Dap. Atata timp cat stii meseria