| Ali55 a întrebat:

Profesoara de limbi straine. Ce avantaje si dezavantaje are aceasta profesie? ce calitati ar trebui sa am ca sa o pot imbratisa? ce studii trebuie sa fac? daca ma razgindesc in timpul pregatirii mele, ce posibilitati as avea?

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Ai mai multe avantaje decat dezavantave. Unul din avantaje este acela ca ai cunoaste o limba strainape care unii poate n-o stiu sau n-o stiu destul de bine sau mai multe (s-ar presupune ca foarte bine, acum... depinde de om) si-ai putea sa conversezi aproape cu orice persoana care nu cunoastea limba ta.
Ai avea oportunitatea sa-i inveti si pe altii o limba straina si sa-i ajuti sa se poata exprima.
Dezavantaje nu vad(o fi din cauza ca am lumina stinsa-n camera).
Ca si calitati ai mare nevoie de spirit de comunicare. Trbuie sa stii sa predai lucruri foarte grele intr-un mod cat mai simplu si concis.
Trbuie sa stii sa si asculti, nu numai sa vorbesti. Ai nevoie de rabdare, pentru ca asa cum stii nu la toti le functioneaza mintea intimp record, iar unora le mai trebuie si timp.De asemenea trebuie ca tu sa fii foarte bine pregatita in domeniu.
printre calitati asi mai enumera si calmul, cred ca pentru un profesor este esentiala aceasta calitate, altfel...
Ca si studii, acum depinde poti urma un liceu intensiv, bilingv sau un profil uman. Daca tii neaparat sa te faci profesoara de limbi straine exista si o facultate pentru asa ceva (deci s-o urmezi). la facultate se fac niste cursuri de pedagogie ( sunt gratis la buget) care-ti vor oferi dupa 3 ani o diploma de pedagog. Stiu ca se mai pot face si in afara facultatii aceste cursuri dau nu cunost pretul lor.
In cazul in care te razgandesti, o iei de la capat cu altceva si cu niste cunostinte care te vor ajuta ulterior in activitatea pe care vrei s-o faci. In ziua de minim o limba straina este vitala pentru existenta noastra ( deci daca ai sa te razgandesti pe parcurs tot n-ai dc sa regreti dupa, pentru ca a fost timp "pierdut" cu folos )

2 răspunsuri:
| vlad_4846 a răspuns:

degeaba iti place daca nu ai cu ce plati rata la masina, casa sau pc
un dezavantaj care bate toate avantajele:profesor-minus 25%

| SilviaBlur a răspuns:

Meseria de profesor nu este una deloc usoara, si ar trebui sa pornesti de la aceasta idee. In permanenta esti nevoit sa comunici si sa lucrezi cu oamenii, ceea ce este dificil, cu atat mai mult in situatia in care trebuie sa ii inveti. Trebuie sa urmezi o facultate de limbi straine pentru a putea preda aceasta materie in scoli generale si licee. Este destul de dificil sa devii profesor universitar.
Daca te razgandesti in legatura cu meseria de profesor, nu ar trebui sa fie o problema, pentru ca exista multe domenii in care vei putea profesa. Daca te razgandesti in legatura cu facultatea aleasa, poti oricand sa urmezi alta facultate.
Incep cu dezavantajele acestei profesii, principalul ar fi salariul foarte mic, in raportulul efort depus/ salariu. Un avantaj ar fi ca, daca iti place, este o meserie placuta si poti schimba in bine viata elevilor/studentilor tai. Sper ca te-am ajutat. Mult succes!