| simplej a întrebat:

Sal, ma deprima facultatea mai ales ca simt ca nu invat nimic si ca nu evoluez in niciun sens. Ce sa fac: sa renunt la facultate si sa dau la vara la alta facultate sau sa ma chinui sa o termin doar ca sa o termin si apoi sa nu stiu nimic sa fac?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Din ce vad eu esti putin confuza, nu stii ce vrei de la viata, nu te regasesti.

E posibil ca in acest moment orice facultate ai face sa fie la fel. Sa nu te regasesti in ce faci si ce inveti.

Pe de alta parte, daca este ceva care in acest moment te face sa vibrezi, nu lipsesc decat mii de ore de experiente care sa te transforme intr-un expert. Lipsesc doar constientizarea si angajamentul din partea ta.

E mai bine sa pierzi un an din viata ta decat sa termini o facultate si sa fi pierdut 4 sau 5 ani.

Notele bune inseamna ca tu vrei multe de la viata. Esti ambitioasa.

Eu te-as sfatui sa vorbesti cu un profesor, poate ai vreunul mai bland si caruia sa ii destainui ce simti.

Un specialist in domeniu te simte si iti poate spune daca tu esti o persoana care trebuie sa inteleaga ca are de facut sacrificii si trebuie sa continue. Sau ca locul tau nu e acolo.

Vezi si parerile altor absolventi de la facultatea pe care o urmezi.

Poate te-ar avantaja mai mult sa faci voluntariat undeva, lucru care te va ajuta pe viitor.

Sa renunti la facultate poate fi cel mai grozav lucru din viata ta. In momentul in care te decizi sa iti iei viata in maini, sa te instruiesti si sa devii un profesionist in domeniul tau organizandu-te singur. Dar poate fi si o greseala in momentul in care renunti la facultate si nu faci nimic cu viata ta, vegetezi.

Eu unul nu te vad angajata. Te vad un lider in formare, o persoana care sa aiba propria afacere, care sa stie ce vrea si sa isi decida singura viitorul.

Acum conteaza si cum te vezi tu.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Facultatea, si ma refer aici la cea de stat, este in general greu de terminat daca nu ii acorzi atentia cuvenita. Esti capabila sa o faci, atunci fa-o. Nu esti capabila, da-te la o parte pentru ca te chinui degeaba. In acest caz, pacat de bucuria parintilor ca are fata studenta.

| simplej explică (pentru neutrino):

Eu ma refeream ca ceea ce fac mi se pare degeaba, simt ca nu invat nimic, doar tocesc niste termeni. Este doar o alta facultate de tocit aiurea ca apoi sa ai diploma si sa nu stii nimic practic, simt ca pot mai mult de atat, de aia as vrea sa o schimb. M-am inselat in privinta acestei facultati. Chiar daca e la stat, chiar daca am note mari, nu ma bucura cu nimic pentru ca simt ca nu evoluez.

| mixxjim a răspuns:

Ce facultate faci? Varianta mea ar fi sa continui aici pana la sfarsitul anului, la vara sa dai in alta parte si vezi daca intri sau nu, sa nu alergi dupa doi iepuri si sa te alegi cu nimic. Personal as inclina spre a renunta la asta-dar asa cum am spus mai sus- si sa faci ceea ce ti-ar placea cu adevarat, dar sa stii ca la marea majoritate a facultatilor situatia este cam aceeasi. Situatia este diferita cumva la cele foarte tehnice si "concrete" ca sa zic asa, gen medicina, farmacie sau contabilitate (doar cateva exemple) deci mare grija ce lasi si ce alegi. Poate-mi spui la ce facultate esti, evident daca vrei happy

| sandystar a răspuns:

E pacat sa renunti pentru ca pierzi un an din viata, iti spun din proprie experienta, dar daca simti ca nu asta este ceea ce iti doresti mai bine alegi altceva care vei face cu placere. Trebuie sa te gandesti bine, pentru ca ceea ce alegi nu este doar de moment, e pentru toata viata. Faci facultatea si te angajezi mai apoi in doameniu si trebuie sa faci cu drag ceea ce faci. E decizia ta.