| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Nu mai pot sa țin atat in mine. Sunt foarte suparata din cauza situației mele. Sunt la facultate in Bucuresti dar eu nu sunt din București. Părinții mei imi plătesc chirie, stau cu o prietena in garsoniera. Nu imi ajung deloc banii, ai mei sunt divortati, tata abia de imi pune bani odată la câteva luni si atunci vreo 4 milioane.Mama imi pune săracă dar acum a rămas fără serviciu si ne-am împrumutat. Bunicii mei au probleme de sanatate si abia se descurca cu pensia lor. Eu mi-am luat un job part time si iau 5 milioane. Mai mult nu ma pot duce la munca pentru ca am programul foarte full la facultate. Ma simt obosita tot timpul pentru ca ma duc la 8 la facultate, ies la 4 si alerg la munca si ies la 9. In fiecare zi fac asta si abia de mai am timp sa învăț. In Weekend merg acasă sa-i mai ajut pe bunici ca sunt bătrâni. M-am saturat sa nu am bani in buzunar. Pe lângă chirie,întreținere si toate chestiile care trebuiesc intr-o casa, trebuie sa imi iau si eu sa mananc, sa am de abonament de transport si sunt fata, am si eu nevoie de una alta. Cateodata imi strâng mult mărunt si cand nu mai am niciun ban ma duc si cumpăr de mărunțișul ala. Nu va zic ce rusine mi-a fost cand am fost săptămana trecută sa iau pâine si cartofi, am luat si ceapa si încă câteva legume sa fac o ciorba si am plătit numai cu monede de 10 bani...eu chiar m-am saturat imi vine sa plâng mereu. Am perechea de adidasi aici de anul trecut, e singura si ma duc in fiecare zi cu ea. Ma simt atat de prost. Nu mai stiu ce sa mai fac. Sunt foarte suparata si ma deprima si situația de acasă. Încerc sa imi strâng bani de anul trecut in vara ca sa pot merge si eu sa imi fac un set de analize complete si nu reușesc sa strâng pentru ca mereu se iveste ceva:Ba nu ajung banii de chirie, ba ma roagă bunicii sa le dau si lor ca nu au si uite asa nu am reușit sa strâng. Nu am mai făcut analize de 4-5 ani poate si mai bine.Simt ca sunt atat de neputincioasa imi vine câteodată sa renunț la facultate si sa ma duc la munca sa câștig mai mult. Aveți un sfânt pentru mine?

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi cum o scoti la capat. Am audi a5 si 2700£ pe luna dar nu iti dau tie pentru ca nu te cunosc. Nu poti sa faci facultatea te angajezi asta e.

| Adry05 a răspuns:

Daca n-ai bani de ce stai in chirie? De ce nu-ti ieiloc la camin? e super ieftin, vreo 200 lei maxim lunar si acolo intra toate cheltuielile, ti-ar ramane o gramada din banii pe care ii dai pe chirie + intretinere

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Adry05):

Pentru ca propietara garsonierei este de la mine din oraș si cand nu avem bani sa plătim ne înțelege. Dar nu putem sa amânăm mereu. Încercam sa plătim in fiecare luna

| Adry05 a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Tot mi se pare aiurea, ti-ar fi mult mai ieftin la camin. Iar transportu comun nu-l ai gratuit ca studenta? ca la noi in Timisoara asa e.

| supadeceapa a răspuns (pentru Adry05):

Da, e vreo 100 de lei căminul în București, cel puțin prietenii mei cam atâta plătesc. Și doar trenul cred că îl mai au gratuit, dar trebuie să existe o reducere acolo și pentru alte mijloace de transport.

| Adry05 a răspuns (pentru supadeceapa):

Doar 100? Lol. Eu sunt studenta in Timisoara si studentii aici platesc 125 lei cam asa pe camin de 4-5 in camera, de aia am presupun ca fiind Bucuresti e mai scump. La noi si mijloacele de transport in comun sunt decotate, 50% de facultate 50% de primarie.

| baru a răspuns:

Nu este greu, este distrugator. Indicatii? Nu poate fii vorba de asa ceva. Un sfat? Da...intrecerea este cu tine insuti! Cu cat te chinui mai mult, cu atat rasplata va fi mai mare. Nu renunta, mergi pana la capat. Cinste tie, poti fi mandra si...capul sus priveste inainte!

| AdelinaC a răspuns:

Imi poti da mesaj? As incerca sa te ajut cumva

| GabiDumitrescu a răspuns:

Video chat part time. Fara nici o tentativa de gluma proasta. Asa iti poti permite sa te axezi mai mult pe facultate si sa ai grija de tine/bani. Nu, vc nu inseamna neaparat sa te dezbraci la camera si sa iti bagi chestii in orificii. Exista chat non-adult si poti cistiga foarte bine si acolo, totul e sa stai peste medie cu engleza si sa poti duce o conversatie.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si de unde stii tu toate astea? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

Eu stiu chestii. Nu, nu am lucrat ca model, ci la chestii conexe pentru unul dintre cele mai mari portaluri de profil din lume.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu bateam app mai mult ca poate ai apelat la astfel de servicii dar mi-ai taiat avantul la misto asa. Next time

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

Haha. De ce sa platesti cand pe Chaturbate se fac de toate in public, moca? happy

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce stiu eu. Eu nu prea inteleg rostul acestor chat-uri dar fie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

E vorba de control. Pe de o parte, tipele destepte pot face unul sa toarne mii de dolari la ele in cont fara sa dea jos o soseta. Pe de alta parte, unii-altii pot pune o tipa/tip/cuplu sa faca ce vor ei pentru citiva dolari. Si totul din spatele calculatorului. Iti dai seama ca sunt multi care detesta contactul direct/apropierea de alti oameni. De orice natura ar fi ea, nu neaparat sexuala.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unul foarte prost ar da atatia bani pe mai nimic. Dar sunt multi de genul asa ca de ce nu ma mir.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

Noi sintem de parerea asta. Noi nu intelegem. Nu inseamna ca sunt neaparat prosti. De multe ori sunt omuleti care au facut bani frumosi. Pe de alta parte, eu nu inteleg pentru ca la citi bani baga unii in video chat, ar merge in Thailanda, si-ar inchiria o casa/un apartament frumos, si si-ar gasi 2-3 gagici sa stea cu el si sa traga la rame non-stop pana face hernie.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De asta ii consider prosti laughing. De ce te-ai multumi cu practic nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

Pai vezi tu, pentru tine - si pentru mine - e nimic. Pentru altii, e mai mult decat ar fi pentru noi sa ne trezim peste 5 minute teleportati intr-un harem cu vreo 20 de gagici.winking

| Frank51 a răspuns:

Of. Sunt foarte multi studenti in situatia ta, si eu am parintii despartiti si imi dau ambii bani, si este destul de greu. Am si lucrat o perioada ca sa fac niste bani in plus, si cat de cat sunt pe plus. Din pacate in situatia ta este foarte greu sa continui, trebuie sa te gandesti care sunt prioritatile tale si sa decizi ce faci. Este greu stiu. Daca vrei sa continui facultatea incearca sa minimizezi cheltuileile, spre exemplu la camin eu platesc 200 lei, iar la cantina mananc cu maxim 250 lei lunar. Asta inseamna si sa incetezi sa mai dai bani rudelor. Pe de alta parte daca nu poti face asta, iti poti ingheta anul si mergi la munca ori aici ori in strainatate, si iti aduni bani pentru mai multi ani de facultate. Orice faci gandeste-te la prioritati, daca facultatea este sus, atunci renunti la tot pentru ea si viceversa. Bafta.

| Sofer a răspuns:

O data ce ai inceput sa faci facultatea. mergi pana la final sa o termini cu toate greutatile pe care le intampini in fiecare zi.

| Sn4k3 a răspuns:

Gandeste-te la viitorul tau. Ce vrei sa faci, sa devii, ce job vrei sa ai, daca chiar ai nevoie sau nu de facultate si poti sa o termini, uita-te si dupa alte job-uri, care necesita si care nu necesita facultate si vezi care-ti plac. Sunt multe care nu necesita facultate si nu trebuie sa fie neaparat in tara, poate sa fie si in afara daca zici ca nu ti-e prielnica situatia aici. De exemplu si in IT poti gasi job-uri in care castigi mult fara facultate (necesita doar niste cursuri pe net), deci poate sunt si alte domenii in care te pricepi sau care iti plac si care sunt la fel. In rest, daca ramai la facultate, diminueaza-ti cheltuielile, stai la camin de exemplu ca platesti in jur de 200 lei si asa iti mai raman bani si concentreaza-te mai mult asupra ta, ajuta-i dar nu-ti dedica tot timpul lor. Ar trebui sa se descurce singuri si in niciun caz sa-ti ceara bani cum zici ca fac bunicii tai.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În ce an ești? Îmi pare rău că treci prin asta, dar să nu-ți fie niciodată rușine că nu ai, fii mândră de tine că dai tot ce poți, alții la vârsta ta nu fac nici un sfert din câte faci tu.

| Plato a răspuns:

Sub nicio forma nu te lasa de facultate. Banuiesc ca te va ajuta sa obtii un job mai bine platit, dupa ce o termini. Nu te arunca pe planuri de scurta durata, ca vei regreta.
E greu, na, asa e viata cateodata, dar sunt incercari din care trebuie doar sa inveti si sa nu lasi viata sa te domine. Trebuie sa fii mereu pozitiva si sa ai credinta ca maine va fi mai bine.

In ce an esti la facultate si cati mai ai?

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu te lasa de facultate pentru ca e visul tau pentru care ai muncit pana acum.Banuiesc ca nu iei bursa pentru ca nu ai posibilitatea de a invata pentru ca stai sa muncesti.Nu ai alti verisori care sa ii ajute pe bunici? Esti unica lor nepoata? Caci in ritmul asta ar fi bine sa ai macar weekendurile libere ca sa poti invata si asa poti sa iei si bursa.Si am inteles ca parintii tai sunt divortati.Din cate stiam eu, daca esti student la o facultate de stat(nu stiu la privat cum e), tatal tau are obligatia de a-ti plati pensie alimentara lunara pana termini facultate sau pana in 26 de ani daca o termini dupa aceasta varsta.Practic,e obligat sa te ajute si el.Probabil iti este foarte greu, mai ales ca nu esti din Bucuresti, insa nu renunta la facultate, ca e pacat daca ai ajuns pana aici sa nu o termini.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Nirvanaaa):

Sunt singura nepoata. Părinții mei au trăit in concubinaj 18 ani, nu au fost căsătoriți.

| Bogdan70001 a răspuns:

Eu iti sugerez sa incepi de pe internet. (nu ma refer la videochat)

Sunt destul de multe metode prin care poti face bani (nu am zis usoare, am zis ca sunt multe)

Uite aici un baiat mai deschis la minte care face bani destui de multi (nu spune prea multe detalii despre cat face, dar face)
https://www.youtube.com/channel/UCoxrlPfCkXpZmq0HweDpCKQ
I-a legatura cu el eu stiu... poate de ajuta

Deasemenea cunosc si eu o metoda usoara partial, dar imi dai mesaj daca vr sa te ajut cu asta pentru ca nu vr sa pierd timpul degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu renunța la facultate orice s-ar întâmpla, îți recomand sa discuți cu ambii părinți si sa ieșiți la o înțelegere privind banii asta ar fi unica si singura soluție in cazul tau dar in viitor poți avea o grămadă de posibilități datorită studiilor, niciodată sa nu te uiți in trecut sau sa te gândești la viitor, trăiești in prezent. Esti o fata puternica, ambițioasă si îți iubești aproapele, din partea mea ai tot respectul, sa fii așa in continuare! Dar o întrebare, nu ai bursa la facultate? Daca da, te ar ajuta. Nu uita sa discuți cu ambii părinți, sau îți fie rusine. Paste fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

îți poți obliga tatăl pe cale legală să-ți asigure o sumă de bani pentru studiu

| christine99 a răspuns:

Vezi daca poti sa te transferi la studii la distanta, asa ai cursuri doar sambata si duminica si poti lua un job full time si sa fii mai relaxata. Bunicii ar trebui sa aiba pensia lor nu sa-ti ceara bani, poate ei cred ca faci multi bani in Bucuresti.

| Rd79 a răspuns:

In niste postari anterioare ziceai ca ai un prieten. Nu te poti muta cu el impreuna?

| crud a răspuns:

Setul de analize il poti face fara bani. Mai intai te programezi la un laborator care este in contract cu Casa de Asigurari de Sanatate, apoi, inainte de ziua programata, iti iei bilet de trimitere pentru analize de la medicul de familie. La facultate banuiesc ca ai putea aplica pentru bursa sociala. De banii marunti nu trebuie sa te jenezi, sunt bani pusi in circulatie de BNR, nu sunt falsi, poti achita cu ei orice cumparatura. Ma mir ca bunicii iti cer bani pentru ca, de regula, ei sunt cei care, din nimic, reusesc sa dea cate ceva nepotilor. Oricum, cu toata durerea si inima ta mare, va trebui sa te gandesti sa ai grija de tine, pentru ca, in ritmul asta, nu o sa rezisti mult si, din cate vad eu, daca pici nu are cine sa te ridice. Probabil ca iti vei lua imbracaminte de la SH; nu este o rusine, ba chiar este foarte fain pentru ca acolo poti gasi haine noi, de buna calitate, solduri ale firmelor care renunta la produsele ce nu s-au vandut pana acum. Oricum, ca si ceilalti iti spun ca nu e un pas intelept sa renunti la facultate. Timpul de acum nu va putea fi inlocuit in viitor, pentru ca mereu o sa apara ceva mai important de rezolvat. Fii puternica, mergi mai departe, chiar daca acum te simti depasita de probleme. Sanatate si putere!

| mihaigrecu345 a răspuns:

Incearca sa rezisti cat poti, eu am renuntat la liceu ca sa plec la munca si l-am terminat aproape de 30 de ani. De bac nici nu mai zic ca altele erau prioritatile. Daca nu duci pana la capat, este posibil ca nici mai tarziu sa nu poti. Incearca sa faci ceva sa vinzi, proiecte, desene, teme ceva la care te pricepi, in felul asta capeti mai multa experienta si devii si mai buna.

| supadeceapa a răspuns (pentru mihaigrecu345):

Are toată ziua ocupată, când naiba să aibă timp de alte proiecte?

| mihaigrecu345 a răspuns:

ONG-uri pentru studenti exista? Trebuie sa fie cineva care sa-i ajute. Ca pentru caini sunt. Ca deh publicitatea la romani... Daca stiti unde sa cautati ajutati va rog cu un link ceva.