| GabrielaaGabiiii a întrebat:

Salut!
Acum dupa terminarea bacului, o sa merg la facultatea de litere.
In timpul acela as vrea sa lucrez si ca traducator autorizat. Trebuie sa termin facultatea pentru asta sau pot da acel test si sa depun dosarul pentru a trece " examenele" in limba straina pe care o sa o aleg? happy

Răspuns Câştigător
| Gabryel85 a răspuns:

Salut! Acel test nu are legatura cu facultatea, trebuie doar sa stapanesti limba straina pentru care vrei sa sustii testul. Facultatea poate cel mult sa te ajute, fiindca te invata niste tehnici de traducere.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Asta depui:
Cerere-tip de înscriere (se descarcă de pe siteul www.examentraducator.ro), conținând și declarația privind luarea la cunoștință a Regulamentului de examen;
Copie după actul de identitate;
Copie legalizată după diploma de bacalaureat sau de licență, sau un act echivalent;
Copie legalizată după actul de naștere;
Copie după certificatul de căsătorie/decizie de divorț care atestă schimbarea numelui anterior deținut, dacă este cazul;
Copie a documentului care atestă plata taxei de înscriere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este nevoie să treci examenul de traducător.