| stefiedi a întrebat:

Salut, am 17 ani si vreau sa devin DJ.
Am deja un laptop, o consola de mixaj si 2 paltane. Stiu foarte bine sa mixez, aproape la fel de bine ca majoritatea DJ-ilor profesionisti cum ar fi de ex Skrillex dar problema este ca nu stiu cum sa ma angajez in acest domeniu. Va rog frumos, ma poate ajuta cineva cum sa ma angajez si sa incep sa fac bani din asa ceva? Ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu zic sa iti iei platane nu paltoane. Iti trebuie multa munca si cunostinte vaste in ale muzicii.

| Violleta2022 a răspuns:

La 17 ani nu te va angaja nimeni ca DJ, pentru ca avand cat de cat sculele necesare, nu se cheama si ca esti profesionist.
Ca sa ajungi un profesionist bun, iti trebuiesc ani buni de munca, cunostinte muzicale vaste si evident niste certificari.
Ce certificari ai tu?
Oricum, nu poti afce bani din asta, atat vreme cat nu ai firma sau persoana fizica si nici atestat de muzician, DJ sau altele.
Intereseaza-te de partea legala, desii, nimic nu este posibil pana la varsta de 18 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să începi prin a mixa la o petrecere cu prieteni, ca să vezi dacă ai succes. Apoi dacă ai vârsta, mergi la un o cafenea mai mică, sau la un restaurant fără pretenții prea mari și oferă să mixezi o seară pe gratis de probă și apoi fă o ofertă de angajare la ei.

| Dandinelle a răspuns:

In primul si-n primul rand nu uita de invatat, si absolvit liceu/scoala liceala sau ce ai tu.
Apuca-te sa faci niste mixuri, mama invataturii e practica asa ca exerseaza exerseaza exerseaza. Vorbeste cu prieteni, cunostinte sa incepi sa bagi muzica la petreceri ca sa simti in prima mana ce "feedback" primesti si cum se simte ceea ce faci, daca esti ok sau nu cu asta.
Cand o sa poti sa faci PFA atunci ar trebui sa te gandesti serios la "meseria" asta, pana atunci, poti folosi timpul liber sa exersezi sau sa te relaxezi jucandu-te cu platanele, dar nu-ti uita prioritatile, aloca-ti timpul in functie de zi, durata etc.