| Unlucky a întrebat:

Hei. am 14 ani si sunt fata si vreau sa devin DJ, sa mixez la petreceri si evenimente si poate candva sa ajung departe ca si Skrillex sau Deadmau5. ma pasioneaza foarte mult muzica. nu vreau sa devin DJ pentru bani vreau pentru ca mi se pare interesant si iubesc muzica. Nu stiu nimic despre mixaj si din astea de DJ deocamdata dar vreau sa invat si cred ca la 14 ani e varsta potrivita sa te apuci de asta. Intrebarea mea este, unde as putea invata? si sa nu coste o gramada de bani ca nu parintii nu isi pot permite gen 15 milioane un curs de 10 sedinte.(asa am gasit). chiar imi doresc asta si sper ca imi rapsundetihappy

Răspuns Câştigător
| Roxana30R a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa urmezi niste cursuri. Eu sunt fata si sunt dj, si mi-am urmat pasiunea fara cursuri. Poti invata acasa sa mixezi daca imprumuti niste "scule" (aparatura) sau sa rogi un prieten sa te lase sa exersezi, daca cunosti pe cineva cu aparatura necesara. Daca inveti sa prinzi beat-ul si sa le sincronizezi cat mai bine, apoi restul vine de la sine. Nu uita urechea muzicala e cheia! Daca o ai, esti dj, daca nu. nu prea ai sanse. Spor la treaba!

| Unlucky explică (pentru Roxana30R):

Am ureche muzicala, faza e ca nu am aparatura si nici nu cred ca am cum sa fac rost de ea, nu am cunostinte DJ, si ca sa imi cumpar costa prea mult.

| Roxana30R a răspuns (pentru Unlucky):

Daca ai ureche muzicala inseamna ca trebuie doar sa exersezi. Daca nu ai cum sa iei contact cu aparatura, alta solutie ar fi sa "mixezi" pe calculcator pe programe virtuale cum ar fi : Virtual Dj, Ableton live, Traktor Dj etc. Iti faci un set, apoi il postezi pe un site special cum ar fi : Soundcloud, myspace, mixcloud. Si in urma aprecierilor risti sa te contacteze cineva sau chiar sa iti faci cunostinte dj, ca sa poti ajunge la playere si mixere.

| Unlucky explică (pentru Roxana30R):

Ok, am sa incerc multumesc mult de ajutor.

| Roxana30R a răspuns (pentru Unlucky):

Cu multa placere! Daca mai ai nevoie de informatii, imi poti adresa oricand intrebari prin mesaje! Spor la treaba si o zi frumoasa!

9 răspunsuri:
| Okami23 a răspuns:

Ca sa devii ce vrei,
1 sunt programe de mixat piese gratis
2 mixezi piese si le pui pe youtube

asta e doar o parere
asa ca, nu critica

| Unlucky explică (pentru Okami23):

Cu programele pentru caluclator de mixat gratis nu reusesti sa faci mare chestie. plus ca eu nu vreau sa fac totul online, vreau sa imi fac o cariera din asta. vreau sa fac ceva real, sa merg la evenimente si sa mixez si din astea.

| Aleen_Mad_1991 a răspuns:

Eu zic sa pui mana pe carte si sa faci ceva cu viata ta, lasa muzica.
Pune mana si citeste chimie, fizica, fa-te doctor, lasa prostiile.

| Raul_Sax_Jelea_1997 a răspuns:

Pai eu sunt si DJ mixez, merg la diferite evenimente si sunt la o firma specializata de dj...si sunt si muzicant cant la saxofon... daca vrei te pot ajuta cauta-ma

| Raul_Sax_Jelea_1997 a răspuns:

Daca vrei eu te pot ajuta...sunt DJ la o firma specializata si mergem la diferite evenimente, unii dintre noi facem si mixaje... daca doresti cautama