| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ceva sfaturi pentru viitoarea cariera...
Sunt in clasa a XI-a la unul dintre cele mai bune licee din țară, la profil de matematica informatica. Am venit la acest profil deoarece mi-am dorit mai mult sa ajung la liceul respectiv, nu din pasiunea mea (inexistentă) pentru matematică sau informatică. Am trecut cu medii generale foarte bune până acum, mereu peste 9, învățând până târziu în noapte. In clasa a XI-a, după cum cu toții știm, se pune problema alegerea viitoarei facultății, implicit profesii. Eu oscilez intre facultatea de medicină și cea de litere, deci intre a deveni medic sau profesoara de limba romana/limbi străine. Cariera de doctor îmi este mai mult insuflata de părinți, ambii medici, un argument principal fiind situația materială, dar și ajutorul pe care i-l poți oferi unui om bolnav. Nu am nicio problema cu sângele, boala, necazul, mă consider o persoana destul de puternica, deși probabil as avea și insatisfacții cauzate de faptul că nu îți poți vindeca toți pacienții sau că nu îi poți trata pe toți cum se cuvine. Alt aspect: învăț la biologie temeinic, din manualul de medicină, însă mă descurajează faptul că uit și nu pot sa asimilez atât de mult și eficient cum mi-aș dori. Învăț lecția și după câteva săptămâni uit 95%. La chimie stau bine.
A doua opțiune pe care o am, profesoara, este o dorință de a mea de multa vreme, de câțiva ani. Mi-ar placea să mă fac profesoara deoarece consider că educația sta la baza unui popor și doar prin educație ne putem ridica. Am răbdare cu copiii, îmi place să explic, sunt calma, nu îmi pierd răbdarea și nici nu mă dau ușor bătută. De când a început anul școlar fac voluntariat la un centru social și îi ajut pe copii la teme, matematica, romana, ce mă pricep.
Tatal meu nu vede altă profesie in afara de medicina, iar mama ba mă susține, ba aduce argumente în favoarea medicinei. Am vorbit cu profesoare de la mine de la școală, inclusiv cu doamna dirigintă, cu care sunt mai apropiată, și toate m-au încurajat. Mi-au spus că salariile vor mai creste, dar că au și multe satisfacții create de copii.
Una dintre problemele majore care mă,, îndepărtează" de ideea de medicina este lipsa de timp. De acum, din liceu, sesizez aceasta lipsă la mine. Mă implic in multe activități și nu am timp sa mai ies, sa mai citesc, sau daca am, atunci sunt obosita și prefer să mă odihnesc sau, in orice caz, sa nu fac o activitate care să îmi solicite intelectul. Ca profesoara, cred că aș avea ceva mai mult timp. Ca medic, m-as dedica poate prea mult profesiei.
Va rog, oferiti-mi câteva sfaturi. Daca mai sunt persoane care trec prin aceeași dilema (profesorat-medicina), scrieți și poate discutăm împreună.
P.S.: îmi pare rău dacă am fost incoerenta pe alocuri. Scriu de pe telefon și îmi este foarte greu sa vad ce am tastat anterior și nu mi-am putut reciti integral acest mesaj. Va mulțumesc pentru timpul acordat! Numai bine!

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Eu vad ca pasiunea ta este sa fii profesoara.Sincer si eu am oscilat intre medicina si ideea de a fi profesoara de romana, dar a castigat medicina datorita faptului ca anatomia pentru mine este o pasiune si ca astfel pot ajuta oameni.Si tu vrei sa ajuti oameni, dar daca nu te atrage anatomia atat de mult, va fi greu la medicina.Si ca profesoara ajuti oameni, pentru ca ii formezi si ii pregatesti pentru viitor. Parintii cred ca stiu ce e mai bine pentru tine, dar o meserie se face cu sufletul, nu cu ratiunea.Se vede ca ti-ar placea sa fii profesor si eu cred ca ai regreta mai tarziu, dupa ce termini facultate de medicina, ca nu ai facut ceea ce ti-ai dorit.Eu zic sa le pui in balanta si sa vezi:care sunt avantajele si dezavantajele la fiecare, si vezi atunci unde simti ca te indeamna instinctul sa mergi.Dar cand te gandesti la avantaje si dezavantaje nu te lasa influentata de nimeni, inclusiv de parintii tai.Eu nu stiu ce inseamna sa te influenteze parintii, deoarece mama m-a lasat sa aleg ce vreau, insa banuiesc ca iti este greu.Gandeste-te in mintea ta la argumente bube prin care sa ii convingi ca trebuie sa iti alegi tu meseria.Si,ar trebui sa inteleaga, caci stiu si dumnealor cat e de greu sa fii medic si cat de multa pasiune si dedicare trebuie sa ai. Alege ce simti tu ca e mai bine pentru tine.Mult succes!

| laSoledad a răspuns:

Uite un interviu cu unii studenti de la medicina. https://m.youtube.com/watch?v=xAuwfSR8Xos

Este canalul de Youtube al unei studente in anul 6 la medicina. Are mai multe video-uri in care explica experienta ei la aceasta facultate.

Si daca urmezi medicina, poti deveni profesor. In mediul universitar, la cu totul alt nivel. E adevarat ca dureaza mai mult pana o sa devii profesor la facultatea de medicina, comparativ cu limba romana, dar incepand cu o perioada de asistent universitar, conteaza si asa. Pentru a deveni profesor universitar, trebuie sa faci si modulul psiho-pedagogic pe langa orele de la facultate si evident sa absolvi programul de doctorat. Insa, daca iti place medicina, atunci e important sa-ti urmezi in viata pasiunea, iar activitatea de profesorat va veni natural in viata ta la momentul cand vei fi suficient de pregatita pe filiera ta, daca iti doresti asta. In medicina, vei putea astfel ajuta nu doar bolnavii, ci si pe tinerii studenti cu aceeasi pasiune ca a ta si care vor avea nevoie de un model in viata si de cineva care sa le ofere o pregatire temeinca. Tu ai putea fi unul dintre acei viitori profesori. Orice ai alege, consulta bine metodele de admitere examenele de admitere, planul de invatamant (cursurile oferite) si oportunitatile de cariera. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. nu-ți pierde timpul cu ceva ce nu-ți place.
2. a fi profesor mi se pare una din cele mai nasoale meserii posibile, dar e o părere personală.

| dbigiu84 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa le iei pe rand.Predatul nu e o munca grea, dar nici foarte bine platita.O sa te plictisesti rapid si nici salariu mare nu este.In schimb la medicina, salariile sunt mai maricele, munca e putin mai grea, dar nu e plictisitoarea. Daca ar fi sa te axezi pe medicina, eu iti recomand asistenta sau farmacista.Nu necesita foarte multa munca si stres si salariul e bunicel.
Din moment ce nu te cunosc, aceasta a fost doar o sugestie, tu stii ce iti place si care este vocatia ta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dbigiu84):

Cred ca vrea sa se faca medic primar probabil, daca da la medicina, nu o amarata de asistenta.

| Flavour19 a răspuns:

Daca meseria de medic nu te atrage, nu ai ce cauta la medicina.
Fa-te profesoara, fa-ti ce iti place tie, nu ce iti spune mama si tata.
Si e adevarat, cand esti medic trebuie sa iti dedici foarte mare parte din timp profesiei. Trebuie sa ai anumite calitati pentru a practica aceasta meserie.
Deci. succes in viitor, vei fi o profesoara excelenta! big grin