| carmina34690643 a întrebat:

Parintii mei sunt nedrepti cu mine. Mereu imi zic ca eu nu pot sa fac cariera pe care mi-o doresc, mereu ma subestimeaza si zic ca nu pot face nimica doar sa ma limitez la meseria de profesoara. Eu sunt o persoana cu un spirit prea liber, ma simt in largul meu decat in lumea asta creativa si iubitoare de arta. Am destul talent in desen si actorie si am o viziune buna. Oscilez intre o cariera de director de film sau sunet si imagine deoarece am ceva experimenta in Photoshop si as putea sa invat in orice si sa ma perfectionez. Unchii mei stau in america si mi-au spus ca ma asteapta acolo cu bratele deschise si ca o sa ma sprijine in orice fac. Acum intrebarea mea este de ce ai mei ma descurajeaza asa si ma fac sa cred ca doar pe cont propriu o sa reusesc ceva deoarece ei nu ma sprijina deloc. Ei ii vad reusiti doar pe cei de la medicina sau matematica-informatica. Eu insa sunt un esec...Am nevoie de parerile voastre.

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Chiar daca salariul unui profesor de doi bani, crede-ma e bine sa faci si pasul asta in invatamant. Iti aduce o experienta in viata si intre timp tu te poti pregati pentru ceea ce vrei. Sa mai faci o facultate de actorie de exemplu. Le poti face pe ambele daca vrei bineinteles. Ca sa mergi in SUA, trebuie ca unchii tai sa-ti trimita invitatie si tu la randul tau trebuie sa strangi bani pentru calatorie, caci cum de vorbesti de mama ta ca e o "stricata" nu cred ca vei avea tupeul sa-i ceri bani de drum! Oricum orice parinte ar face orice pentru puiul lui, oricat de urat s-ar comporta el cu ei, desi in anumite cazuri cand nu au, trebuie si tu sa lupti.

| aumih16 a răspuns:

Asteapta si tu! sa devii parinte! sa vezi ca nu e usor deloc! crezi ca e usor! nu prea as crede!

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Parintii perfectionisti sunt toxici. Ei proiecteaza pe tine nevoia lor. Ei cred ca daca tu o sa fii perfecta si ei vor fi perfecti.

Poate e momentul sa-ti vezi de ale tale si sa iei distanta. Nu e simplu, s-ar putea sa fie dureros, dar e foarte sanatos pentru tine.

Daca stii ca o sa gasesti suport la unchii tai nu ezita.

| carmina34690643 explică:

Ideea e ca parintii mei nu ar accepta sa fac nimic de capul meu, fara aprobarea lor si m-ar pedepsii rau daca as face-o. Iar de convins am tot incercat. Pentru ei aceasta meserie nu se gaseste pentru ca sunt altii pe "posturi". Si eu nu o sa pot intra in industrie sa fac ce imi place fiindca deja o fac altii.

| seth2016 a răspuns (pentru carmina34690643):

>> Ideea e ca parintii mei nu ar accepta sa fac nimic de capul meu
Asa cum ziceam, ai de ales intre a te lasa controlata de ei pentru a-si satisface nevoile lor sau a-ti satisface nevoile tale. Daca mai crezi intr-o minune iti spun ca e putin probabil sa se intample. O sa te controleze si o sa te devalorizeze si la 40 de ani. Nu vor fi multumiti nici atunci cand le indeplinesti orice dorinta.

>> Oscilez intre o cariera de director de film sau sunet si imagine deoarece am ceva experimenta in Photoshop
Pe de alta parte trebuie sa fii atenta cu ce iti doresti. Datorita relatiei cu parintii tai e posibil sa iei decizii irationale si/sau sa alegi domenii in care este greu sa reusesti. Consilierea profesionala te poate ajuta. Incepe sa explorezi si sa te cunosti mai bine. Poti explora intr-un mediu care iti ofera suport si te intelege, nu intr-unul in care nu ai voie sa gresesti.

| carmina34690643 explică:

Seth2016, la ce te referi cu deciziile irationale? Spui ca nu este bine sa urmez o cariera bazata pe ce am enumerat mai sus?

| seth2016 a răspuns (pentru carmina34690643):

Decizii irationale in ce priveste studiile si cariera iei cand nu stii ce vrei si nu te cunosti.

Eu nu am gasit o legatura intre Photoshop si director de film sau director de sunet. Poate e una emotionala, rationala nu e. Nu poti spune ca stii sa editezi in Photoshop si asta te recomanda sa faci munca de organizare pe platoul de filmare. Poate ai talent pentru organizare, ai organizat un party, un festival, ai lucrat cu oameni. Atunci e o decizie rationala.

| aqswdefr a răspuns:

Asculta. parintii iti vor binele, asta e tot. Ei nu vad lumea cum o vezi si tu iar daca nu nu iti vei urmarii cariera viselor tale, degeaba. Eu stiu o vorba:Fa ceea ce iti place iar la un moment dat va veni si faima/banii. Fa ceea ce iti place si incerca sa- i convingi ca esti pasionata si ca poti face ceva din asta! Trebuie sa- i faci sa vada lumea cum o vezi si tu iar atunci sigur te vor aprecia la adevarata ta valoare. Tine minte ca tu iti construiesti cariera si viata, ok? Nu ei aleg pentru tine!

| Baltariu_Andrei_1990 a răspuns:

Pentru ca stiu ca esti un ratat