| Slow08 a întrebat:

Salut.Am o problema la angajare cu medicina muncii.Medicul de la medicina muncii mi-a spus sa-i duc adeverinta de la medicul de familie,( pe care i-am și dus-o).In aceea adeverinta de la medicul de familie scrie cam așa:Hipertensiune arteriala, propals de valva mitrala și tulburare de personalitate.Medicul de la medicina muncii mi-a spus sa-i aduc de la psihiatru scrisoare medicala (Eu nu am mai facut de un an de zile tratament ). Medicul psihiatru a scris apt pentru angajare.El ma diagnosticat cu tulburare anxioasa si episod depresiv, dar el nu a scris nici un diagnostic pe adeverinta medicala pe care am dus-o la medicina muncii, doar ca sunt apt.Cand am fost la medicina muncii am intrebat-o daca sunt apt "ea a zis ca da ca pot muncii " și mi-a dat adeverinta înapoi de la psihiatru sa o duc la medicul de familie sa imi șteargă diagnosticul de tulburare de personalitate din evidența.Mi-a spus doar sa fac tratament pentru tensiune (deși eu nu făcusem niciodata). Problema este ca adeverinta am dus-o ieri și actele de angajare le-am dus tot ieri.Cea de la resurse umane mi-a spus că până nu primeste rezultatul de la medicina muncii nu pot sa semnez contractul.Am mai lucrat și la alte locuri de munca (medicina muncii fiind aceeiasi, doar ca nu m-a trimis niciodată la psihiatru sa aduc adeverinta de la psihiatru cum că sunt apt, doar ca inainte era alt medic ). Oare sa nu imi dea apt si să mă fi mințit în fața.Un email nu cred ca ar trebui să dureze prea mult sa-l trimita.Ce as putea face mai departe, stiu persoane cu epilepsie care lucreaza și eu cu anxietate sa nu ma pot angaja (mai ales că am mai fost angajat).

Incarcare...

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să șteargă un diagnostic din fișa ta medicală este interzis de lege.
Un email nu cred ca ar trebui să dureze prea mult sa-l trimita. Asta nu se poate rezolva prin email, căci sunt acte legale.
De aceea este bine în Românica dacă poți, să nu te duci la psihiatru, să rezolvi mai bine cu popi și vrăjitoare.

| Catrice a răspuns:

Din moment ce medicul de familie a trecut un diagnostic psihiatric, aia de la medicina muncii are nevoie de dovada că în urma acelui rezultat poți munci. Și cum psihiatrul a zis că poți, aia de familie trebuie' sa șteargă rezultatul de pe adeverinta. Ce e greu de înțeles?

| Slow08 explică (pentru Catrice):

De inteles sa inteles.Chestia că odată ce a cerut rezultatul de la psihiatru si rezultatul e ok ar fi trebuit să si trimită rezultatul la angajator. Asta depinde de mine dacă ma duc peste o lună, sau un an la medicul de familie sa imi șteargă diagnosticul din calculator.

| zilog a răspuns (pentru Catrice):

Stai calm ca in Romania e tara tuturor posibilitatilor, asta e ai pierdut locul asta de munca ca nu ai cum sa convingi tu un psihiatru de cat daca mergi in Buzau pe Dobrogeanu Gherea si vezi ca e acolo un spital de psihiatrie si acolo gasesti un psihiatru mai intelegator
dar in general nu gasesti tu psihiatru inteegator ca lor le place sa scrie mult ca asta este meseria lor sa vada oameni nebuni si in oameni perfect sanatosi
daca m-as duce eu acum la psihiatru sigur mi-ar scrie 20 de foi a 4 cu boli gasite la mine
dapoi la unul cae are ceva

asa ca pe vitor faci fisa la un centru dinasta de pe pla piata rahova zabrauti ferentari care face tot pentru medicina muncii
si platesti la particular

si daca nu estei atat de defect pe cat sa iti crancane rotitele uzate chiar acolo si chiar atunci in fata lor
poate ca o sa treci ne observat si gata

ALTA DATA SCOATE BANI DIN BUZUNAR MERGI LA PARTICULAR nu mai merge si tu la chestii din astea moca
pentru ca moca inseamna sa primesca ei bani de la casa de asigurari
asa ca au tot interesul intr-un stat neo-nazist sa te gaesca cat mai defect pe cat mai multi oameni
ca sa aiba cum sa ii ezmatriculeze din campul muncii ca sa poata sa puna roboti

NU MI-AI SPUS DE CE NU VREI SA ITI SCOTI TU CERTIFICAT DE HANDICAPAT?

SI NU MI-AI SPUS CE FEL DE JOB VEI SA AI CE MESERIE!?
poate char nu meriti sa fii lasat sa muncesti
daca te vrei sofer pe basculanta sau pe tir
atunci trebuie sa iti faca o injectie sa iti prajeasca si cealalta bucata de creier ca sa nu mai vrei tu sa te crezi om normal ca sa te hotarasca o data ca esti defect

dar daca vrei sa dai cu matura prin cimitir sa fii gropar sau la aia care fac curat in cimitir sau asa pe langa calea ferata sa nu ajunga crengile de la pomi sa loveasca trenul sau sa faci curat pe langa autostrada
sau sa scoti gunoaiele din satia de epurare
sau sa sortezi gunoiul la statia de sortare
acolo eu te-as lasa cu mare drag sa te angajezi
ca nu ai pe cine sa omori
daca iti mai scapa o cutie de coca cola la plastic nu moare nimeni
sa daca pui un plastic un sacul in care ar fi trebuit sa pui doar cutii de aluminiu

sau mai exista job-uri din astea de scot cartoane din gunoi si le preseaza apoi le toaca si le face hartie igienica
exista multe locuri de munca in care nu ai pe cine sa omoiri
de exempl sa pui pamant de flori in pngi
sa pui fasole in pungi sa cantaresti sa aiba aproape 1 kg si sa sudezi punga la gura
sa pui peleti in saci
sa pui brichete in saci pentru sobe si sa le cataresti si cand au 25 kg sa cosi sacul la gura

sa cari in curte la un siloz de cereale sacii
sa incarci in tren
sa descarci din tren
sa intretii curtea unei fabrici gen ca esti paznic undeva unde nu se intampla niciodata nimic si dai cu matura strangi nisipul la balastiera aduni chistoaceele de tigari vopsesti gardul
lucruri din astea inofensive iti-as da voie sa muncesti
dar nu in locuri unde poti sa omori pe cineva sau sa te accidentezi

DACA VREI TE PUN IN LEGATURA CU UN PATRON CARE ARE O FABRICA DE BISCUITI IN PETRECHIOAIA
nu ai ce sa patesti toata ziua faci bilute de coca si le pui intr-o forma apoi vine o mica presa si striveste coca respectiva
si ii da forma de biscuite apoi merge mai depare pe banda rulanta si tu trebuie sa iei toae acele forme cu coca in ele sa le pui in tavi
atat faci toata ziua nimic alt ceva

si alt cineva vine si iaa tavile cu forme cu coca in ele si le baga la cuptor
si cineva si mai sanatos si mai capabil intelectual le scoate din cuptor
apoi poti dupa ce se mai racesc putin
sa iei cutii dinalea in care se pun biscuitii
si sa iei tavitele sa scoiti biscuitii din tavite fara sa ii rupi
si sa ii pui in cutile respective pana cand fac 3Kg cutia si mai pui 2 sau 3 biscuiti in plus ca sa nu comenteze nimeni ca a fost cutia cu 5 grame mai goala mai bine sa fie mai plina de cat mai goala ca nu e paguba de 2 biscuiti la o cutie pentru fabrica
asa evita orice discutie cu opc-ul ca nu a avut greutatea care trebuia sa o aiba

Sau alt job dor umpli briose cu crema in piciare 10 ore pe zi
atat tavi dupa tavi kilometru de umplut briose cu crema zi de zi
ca strici tu ca dai pe alaturi niste crema nu e paguba mare

sau alt job a iei napolitanele sa le pui in pungi si sa sudezi punga la gura dupa ce le-ai cantarit

Adica exista job-uri din astea in care nu e bai daca lipesti stramb o punga cu napolitane
sau mai cunosc un patron care face sandwich-uri toate sunt exact la fel
pui casvaval pui sunca presata pui 3 felii de salam de sibiu pui sunca presata pui cascaval din nou pui 3 felute subtiri de rosii si 2 feliute subtiri de castravete pui o frunsa de salata dinaia creata tragi o dunga cu maioneza naspa la gust care mie nu imi place
si inchizi sandwich-ul apii il bagi intr-o pungulita
si cineva pune mai multe pungulite din astea intr-o masina de vidat care le videaza si la sfasit automat le sudeaza la gura
as ca nu ai pe cine sa omori acolo ca nu umbili cu cutite cu tarnacop cu lucrur din astea si daca ai cumva vreo scapare psihiatrica
te repara cu facaletul femeile alea de acolo ca in general sunt agajate numai țigănci dinalea mari
țidi dai seama să o iei razna intre ele ca e repara instantaneu
dar daca esti om cuminte si ele sunt femei de treaba
eu am zis ca daca as da vreo data faliment in viata si nu as mai sti ce sa mai fac
acolo m-as duce
m-as angaja sa fac sandwinc-uri
iti da salariu de 100 lei pe zi, manaci acolo macnare gatita ca au cantina felul 1 felul 2 stai frumos la masa pe scaun ca oamenii
nu in picioare un sandwich contra cronometru
ci pauza de o jumatate de ora
eu am mancat la ei mancare buna curta si nu iti ia bani pentru mancare ca au ei bani si e ne semnificativa cantina respectiva
daca au pus si aer conditionat sa le fie bine la oameni
tin foarte mult la angajatii lor pentru ca au costuri mici comparativ cu profitul

| Slow08 explică (pentru zilog):

Ca și lucrator comercial era serviciul.Eu nu am auzit sa se dea pensie pentru persoane cu anxietate și depresie.Si pana la urma la cati oamenii au anxietate si depresie nu ar mai lucra jumătate din tara.Sa fim seriosi bolnav pe caz de boala din cauza anxietatii. Daca toti ne-am pensiona că am trecut printr-o perioadă mai grea a vieții, unde am ajunge?! Multe persoane care au depresie muncesc eu cred că gândești cam "departe".

| zilog a răspuns:

FELICITĂRI! trăiești în Romẫnia si ai probleme de genul ăsta!
Off Doamne cum nu se mai descurcă unii! Câți ani ai? Un de ai trăit până acum în Elveția Germania nazistă sau în ce țară confederație militară?
Tu nu îti dai seama că trăiești în România și că acolo este cel mai bine de pe planetă la capitolul rezolvare de probleme!

CEA MAI SIMPLĂ REZOLVARE AR FI FOST SĂ SPUI
CE?
CE ESTE ĂLA MEDIC DE FAMILIE!?
Nu! Nu am medic de familie! Care e ăla! Nu știu doamnă eu din anul 2000 nu am mai fost bolnav de nimic nu a mai fost nevoie să merg la nici un medic.
Și atunci ca să nu te pună sa faci repede un medic de familie
te trimetea la o clinica provata
unde plateai si tu x lei pentru consultata ochi, x lei pentru psiholog x lei pentru ce o mai fi,
pentru ca in general clinicile astea private au un pachet dai acolo ca la shaorma cu detoate
le spui ca iti trebuie o adeverinta pentru angajare
si poate ai chiar ei si protectia muncii si nu te mai stresau
dar chiar daca nu aveau
meregeai repede de la un cabinet la altul si te scotea pe partea celalata
aia ne stiind istoricul tau
daca acum in momentul de fata erai ok
iti dadeau hartia gata te angajai

SPER CA NU VREI SA TE ANGAJEZI MACARAGIU SAU MESERII CARE AR PUTEA SA II OMOARE PE ALTII
MECANIC DE LOCOMOTIVA
ca atunci nici eu nu sunt de acord

dar daca vrei sa te angajezi zugrav faiantar parchetar instalator de calorifere apa tevi atunci fa ce vrei chiar daca ai probleme cu capul si pici de pe acolo mori doar tu nu omori si pe altii
asa ca spor la treaba
dar la o treaba care nu pune boala ta in pericol si vaita altora

atfel nici eu nu ti-as da voie sa muncesti!

Tu nu constietizezi ca traim intr-o societate NEO NAZISTA

statele si conducerile statelor lumii sunt doar de doua feluri pe planeta acesta

unele state sunt comuniste
iar alte state au ca si model ideologic sau tind spre nazizm
nu spun asta chiar pe fata dar acolo se tinde spre eutnasiera persoanelor cu handicap si curatarea societatii
exact ca si taxa forfetara care a dat in firme
asa vad eu ca se doreste acum la nivel mondial sa se dea si in oameni pentru ca sunt prea multi pe planeta
sau facut prea multi roboti care fac gratis munca oamenilor
oamenii nu mai sunt folositori la nimic
pentru ca razboaiele nu se mai duc cu sabia si buzduganul
ci se duc de la bursa de valori

Așa că tu trebuie să dovedești că ai ceva de oferit societății
să dovedești că încă mai ești foarte capabil să oferi servicii si produse de foarte bună calitate combative si competitive.

ALTFEL ZI CA AI LUAT-O SI MAI RAU RAZNA CU CAPUL
SI NU TE MAI DUCE LA MUNCA DE LOC!
AM O AMICA CARE ARE GRADUL 1 CU CAPUL SI PRIMESTE CEVA GEN 2300 LEI / LUNA si bani de insotitor
Așa că de ce să te mai duci la muncă când poți să faci și pe mai nebunul și să nu mai muncesti ci să îțî vină banii pe certificat handicapat acasă
Te internezi la sapoca puțin și aia te scot pe partea cealalta super cu hartiile in cat gata iti iei si tu 23000 lei / luna fara sa muncesti

| zilog a răspuns:

Pentru că nu se dă test să vadă daca nu cumva cei ce doresc sa aiba acces sunt schizofrenci paranoici normali
Iar dacă s-ar da test voi cu cine ați mai vorbi? am gasit intr-o zi un citat in care spunea ca oamenii destept traiesc pe spatele prostilor si daca nu ar mai exista prosti cei destepti nu ar mai avea din ce sa traiasca!

| zilog a răspuns:

Daca viata ar avea sens ce sens ar avea sa te fi nascut? fiecare generatie pune putin sens si daca in 40000 de ani se adauga sens plus sens plus sens si cantitatea de sens despaseste cantitatea de hazard introdusa de fiecare om este posibl sa ajungem in ziua de azi la post evolutionism adica ne aflam pe partea regresiunii intelectuale... a incput involutia inapoi spre epoca de piatra.
la ce folos fiecare calculator computer gramatica matematica chestii daca fiecare om daca il deconectezi de la telefon nu stie sa recunoasca singur substatele chimice fara scule aparate instrumente si sa reconstruiasca societatea moderna. fiecare om ar trebui sa stie sa faca hidrocentrale... dinamuri motoare electrice sa topeasca metale sa le traga in fire sa fabrice curent electric cumunicare wireless radio telefon din mintea lui aruncat in jungla dupa bomba nucleara sa stie sa reconstruiasca omenirea
fiecare om ar trebui sa fie pus la scoala sa faca un transplat de rinichi de ficat pentru cazul in care omenirea se duce de rapa indiferent care dintre ei supravetuieste sa aiba salvat in el putin dar strictul necesar din fiecare materie. sa stie si geografie si sa supravietuiasca dar sa si cunoasca lucruri de genul nefroni alveole pulmonare mecanica diferentiale euglena verde electroni cum sa obtina singur argint coloidal cum sa faca singur un aparat de distilare cum sa faca singur divrse substante chimice care pot salva fieti sau pot ajuta la usurarea muncii atunci cand vrei sa dai gaura intr-un mute, sau paoate vrei sa dai gaura in roca fara exploxiv de exemplu cu unde de radiofrecventa combinate cu frecvente audio care pana la urma impreuna fac sa intre roca in rezonmanta si sa se tranforme in nisip pentru a creea tunel fara sa muncesca fizic.
sau ori care dintre supravietuitori sa stie sa faca un aparat cu ajutorul crarora se poate face radiografie radiografii. asta asr insemna sa aiba fiecae cate putin din toata acesta cunoastere