| Anonim113568 a întrebat:

Am terminat liceul si vreau sa urmez o cariera in politie. Nu academie sau alte studii superioare, de preferat scoala de agenti de politie.(vreau sa castig decent si sa fie relativ usor, stiu ca voi părea o putoare). Ma poate ajuta cineva cu pareri, care ar fi cea mai buna optiune pentru mine si informatii referitoare la cum as putea sa obtin un grad superior dupa ce devin agent, ce salarii sunt si ce am de facut(atributii, sarcini etc)?
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"stiu ca voi părea o putoare...cum as putea sa obtin un grad superior dupa ce devin agent"

nu vreau să te contrazic dar mai intâi concentrează-te pe admitere, e mai dificil decât crezi!

| Anonim113568 explică (pentru sierra1):

Pai voiam sa aflu mai multe informatii mai intai, ca sa stiu daca sa dau la scoala de agenti sau nu. De exemplu am auzit ca daca termin scoala de agenti si dupa aceea fac si dreptul, pot sa devin ofiter

| sierra1 a răspuns (pentru Anonim113568):

Cum spuneam: concentrează-te pe admitere, e mai dificil decât crezi!

| ioan452 a răspuns:

Ai putea încerca sa intri la poliția locală unde faci doar niște cursuri, asta dacă nu vrei sa-ți bati capul cu învățat și salariile sunt destul de mari având in vedere ca acolo is toți tampitii. Nu o sa muncești cine știe ce... Doar te plimbi. mai dai o amenda la o bătrâna care vinde pătrunjel etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ioan452):

Buna raspunsul cu batrana happy
Daca iei admiterea esti ca si cum ai terminat pentru ca scoala dureaza numai un an, cu tot cu practica.

| alina2k18 a răspuns (pentru ioan452):

Si cand are loc o altercatie si iei bataie pana vin intaririle -daca vin- cum faci? laughing
Pentru el e potrivita munca la birou, daca vrea usor si e putoare laughing
Pe teren doar pentru curajosiwinking

| Anonim113568 explică (pentru ioan452):

Asta inseamna sa fac scoala de agenti de la cluj, sau de la campina, si după aceea ma duc pe "ramura" politiei locale? Si de la agent pot oricum sa promovez in timp, nu?

| ioan452 a răspuns (pentru Anonim113568):

Pentru poliția locală trebuie sa faci niște cursuri IN CADRUL POLIȚIEI LOCALE din orașul in care esti, și promovezi in timp acolo, dar dacă vrei sa devii polițist " adevărat " in cadrul MAI atunci mergi la școala de ofițeri de la Câmpina. Pentru poliția locală nu trebuie sa faci academie de poliție, cum am zis doar niște cursuri in orașul in care esti.