| Solerado a întrebat:

Salut.
As avea si eu o intrebare pentru cei care cunosc/ au pe cineva care cunosc detalii.
Doresc sa ma inscriu la una din trupele speciale din tara (SIAS, DPIR, SPIR, etc) dupa ce termin liceul. (am 16 ani acum)
Totusi, am o inaltime de 1.70. Este vreo sansa sa pot intra la vreun departament, in ciuda inaltimii? Am auzit ca daca te inscrii la liceul militar nu vei mai avea probleme cu inaltimea la politie sau alte servicii.
Dar asta se aplica si pentru. departamentele mentionate de mine mai sus?

Multumesc!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa finalizarea liceului (oricare ar fi acesta!)nu te poti "inscrie" in Fortele Speciale ale Politiei, asa cum crezi tu! --- trebuie sa detii o pregatire INITIALA in profesia de politist fie ca agent de politie, fie ca ofiter de politie.Cu alte cuvinte trebuie sa fii absolvent fie al uneia din scolile postliceale de agenti de politie, fie absolvent al Academiei de Politie.

p.s. Vezi, in link, ce implica o recutare la" mascati":https://www.politiaromana.ro/....../recrutare

| Solerado explică (pentru alessia5158):

Da, in mod firesc. Nu ma pot duce direct acolo. De asta intreb daca as putea sa ma inscriu acolo, dupa mai multi ani.
Nu as vrea sa pierd ani degeaba.