| MosesSun a întrebat:

as vrea sa stiu si eu cum este la facultatea de constructii Bucuresti. pe ce materii trebuie sa ma bazez?
?, cate examene se dau intr un an?, ce nota trebuie sa iei pentru a trece examen?

3 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Eu sunt la constructii in Brasov dar te asigur ca este asemanator din moment ce am colegi care s-au transferat de la tine la mine si li s-a echivalat. Mai precis la noi exista trei mari ramuri- constructii civile, cai ferate drumuri si poduri si instalatii pentru constructii. Din cate stiu eu, la Bucuresti se da examen pentru constructii civile- la matematica parca. Eu sunt la instalatii- si mi se pare destul de usor. In anul intai, sunt materii de baza pe care le fac toti indiferent de profil: analiza matematica- de obicei asta e cel mai greu de luat, algad- un fel de algebra plus geometrie cu vectori grupuri samd, mecanica, fizica, chimie, rezistenta materialelor, programarea calculatoarelor- la curs e aiureala pura, la laborator se face excel si alte programe de calcul tabelar, topografie- la Bucuresti nu se face, se face si o limba straina- la alegere engleza, germana, franceza eu zic sa mergi pe engleza chiar daca nu stii mare lucru pentru ca in anul 2 se merge in continuare pe lb pe care ai ales-o cu termeni de specialitate care tin de constructii in general. Nu stiu ce ar mai fi. A, matematici speciale, geometrie descriptiva, desen tehnic, eu fiind la instalatii am facut si materiale de constructii utilizate in instalatii, se face si sport- la alegere dintr-o lista, iti alegi unul la care te duci cand nu ai alte cursuri. Cam astea ar fi. De axat cred ca ti-ai dat seama pe care sa te axezi- numele alea grele legate de matematica, mecanica si rezistenta materialelor. Si din anul doi intri incet incet in paine cu materii de baza pentru ramura pe care ai optat. Anul 3 si 4 sunt deja cu materii de specialitate. Te ajuta mult daca ai urmat un profil real de ex mate info ca acolo ai facut mate la greu si chiar informatica prinde bine. Dar nimic nu e greu cand vrei- am colegi care au terminat la uman si se descurca mai bine decat multi altii. Iti doresc succes si sper ca ti-am fost de folos! Daca mai ai nelamuriri intreaba-ma oricand!

| MosesSun explică (pentru MitroKta):

Mersi mult pentru raspuns. eu sunt clasa a XI a acum dar vreau sa stiu care e treaba pe acolo pentru ca acolo vreau sa dau.eu as vrea la civil, inca nu sunt hotarat daca la constructii civile industriale si agricole sau inginerie urbana. dar m am cam speriat pentru ca la CCIA intra 400 si termina 40 adica 10 %. tu ce an esti? cat ai luat la bac?

| MosesSun explică (pentru MosesSun):

Salut. ti am adresar si eu o intrebare acum cateva zile si vad ca nu mi raspunzi. poate iti faci timp. mersi