| SSScr a întrebat:

Salut, ce ma pot face in armata cu bacul luat? Fara sa mai dau vreo admitere la mate sau fizica.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrei mai mult ramai soldat si apoi gradat profesionist, mereu sub ordinele altora, salariu mai mic, status social scazut, etc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma o scoala militara de subofiteri, maistri militari sau ofiteri, bineinteles daca indeplinesti conditiile cerute si reusesti la admitere. Cauti scolile la care nu se da admitere din matematica sau fizica.
De asemenea te poti angaja ca soldat profesionist si poti ajunge gradat profesionist fara a urma vreo scoala militara.

| SSScr explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu ma avantajeaza cu nimic daca iau bacul in aramata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SSScr):

Daca obtii diploma de bacalaureat poti candida la o scoala de ofiteri sau subofiteri.

| SSScr explică (pentru Ioandelasal):

Pai am zis ca nu mai vreau sa dau admitere pentru ca sunt destul de grele subiectele.

| SSScr explică (pentru Ioandelasal):

Si nu o sa pot sa urc la sub-ofiter?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SSScr):

Da, dar numai daca faci scoala de subofiteri sau un curs, mi se pare ca vreo 6 luni, dupa ce esti gradat.

| SSScr explică (pentru Ioandelasal):

M-am uitat peste subiecte la sub-ofiteri si sunt usoare doar la legislatie trebuie sa invat.

| Ududec_Constantin_1998 a răspuns (pentru SSScr):

Eu unul, iti sugerez sa dai la facultate, dupa cum am precizat si mai sus : Programul de studii "Politia locala ", e foarte ok si de aici iesi direct ofiter. Daca nu, poti da la scolile astea unde faci doar 1 an de scoala si iesi agent de politie. Mna, decizia iti apartine! Bafta happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru SSScr):

Daca nu vrei mai mult ramai soldat si apoi gradat profesionist, mereu sub ordinele altora, salariu mai mic, status social scazut, etc.

| Anon31241212 a răspuns:

Depinde. Vrei sa iesi ofiter dai la Academia de Politie si trebuie sa te pregatesti pentru probele fizice si cele scrise la romana, istorie si o limba straina. Dai la subofiteri la campina unde dai doar probe sportive. Dai la jandarmerie la Falticeni si iesi subofiter, dai tot probe sportive. Fie dai la aviatie la Brasov, unde dai probele sportive si scrise, dar la Brasov iti trebuie mate. Doar daca dai la Academie poti iesi ofiter direct. Daca dai la subofiteri dureaza cateva luni de pregatire si iesi subofiter un salar foarte bun. Cam 2000 de lei parca era. Si dupa mai faci o facultate ca sa iti completezi studiile. Depinde de aspiratiile tale.

| Ududec_Constantin_1998 a răspuns:

Soldat gradat profesionist! Am o cunostinta acolo si e ok! Daca poti suporta prostii si ironiile, du-te! Daca ai bacul luat incearca sa dai la facultatea de Politie locala! Aceasta specializare o gasesti facultati precum USV, Spiru Haret ( Unde nu dai admitere ), ai nevoie doar de o adeverinta ECG (ca sa dovedesti ca n-ai probleme cu inima ), asta-i tot happy! Bafta