| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Ce profil trebuie sa urmez la liceu ca sa devin chirurg liceul de biologie-chimie sau de stiinte ale naturii? Raspundeti urgent. Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Facultatea de medicina, plus rezidentiat. La liceu te ajuta biologia si chimia, cam atat.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți să faci și mate-info dacă vrei. Totul e să iei bacul și să intri la medicină. Apoi să faci rezidențiatul pe specialitatea dorită.

| RoCkKiD a răspuns:

E irelevant ce profil faci la liceu, oricum o sa ai nevoie de ceva pregatire separata pentru admitere.

| Floridori a răspuns:

Pentru a ajunge chirurg, trebuie sa termini o facultate de medicina generala cu durata de 6 ani si apoi 6 ani de rezidentiat in ramura chirurgiei dorita de tine.
Liceul este mai putin important, dar ajuta mai mult sa mergi pe un profil real precum stiintele naturii/biologie-chimie.
Din cate stiu eu, nu mai exista profilul de biologie-chimie, ci doar cel de stiinte ale naturii, fiind acelasi lucru, dar sub o alta denumire, insa este foarte posibil sa ma insel la acest capitol avand in vedere ca nu am facut nici liceul si nici facultatea in Romania. Daca spun prostii, rog pe cine stie sa ma corecteze.
Ca o nota, insa, cu toate ca mergi pe real, nu inseamna ca nu trebuie sa iti pese de cum scrii.Personal, nu am vazut niciun medic sa scrie gresit gramatical. Daca tu iti doresti cu adevarat sa ajungi medic, ar trebui sa te tii serios de studii si sa fii cat se poate de constiincios.Este o facultate grea si o meserie pe masura.

| Crian6651 a răspuns (pentru Floridori):

Da știu eu sunt în a 8a și am doar 10 pe linie la teze am luat doar 10...etc

| Seimy a răspuns:

Pai liceu științe ale naturi. După la medicina la facultate. Rezidențiat. Specializare.

| Crian6651 a răspuns:

Cc