| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Sunt in clasa a 8a și am doar 10 pe linie, oare ce profile trebuie sa urmez ca sa devin chirurg
Va rog răspundeți urgent
Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| NunuNini a răspuns:

De preferat un liceu sanitar ca sa ai notiunile de baza in medicina. Daca nu, un liceu "forte" unde nici o medie nu e mai jos de 10 nici in clasa a 12-a.
Dar apoi trebuie sa faci facultatea de medicina. Si dupa, specializare, rezidentiat, etc. Si chirurgia are mai multe ramuri.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa urmezi liceul pe profil de stiinte ale naturii si apoi facultatea de medicina.