| CiprianCN99 a întrebat:

Ce studii trebuie să urmez pentru a deveni avocat și ce profil mi-ați recomanda pe parcursul liceului pentru a mă ajuta în cariera de avocat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa faci liceul la un profil uman - filologie sau stiinte sociale, faci apoi o facultate de drept, dupa terminarea acesteia sustii examenul de intrare in barou, faci stagiatura de 2 ani pe langa un avocat si sustii examenul de definitivat, abia apoi te poti numi avocat.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In mod logic, trebuie sa faci facultatea de drept.

Profilul liceului este absolut irelevant, dar nu are rost sa iti bati capul cu un profil real daca esti sigur ca asta e cariera pe care o vrei

| Kenya a răspuns:

Liceu de profil uman.

| Kenya a răspuns:

Faci un liceu de profil uman si facultatea de drept.

| Cosmina33 a răspuns:

Stiinte sociale sau filologie, de preferat prima, dupa facultate de drept.