| anonim_4396 a întrebat:

Curand dau bacul si dupa rezultatele de la simulari si munca depusa pana in prezent si ce va continua pana pe 4 iulie estimez undeva la un 7.5 media notelor de la BAC, intrebarea mea este urmatoarea, unde as putea intra la buget cu o asemenea medie? Bineinteles ca eu trag tare sa scot o medie cat mai mare dar sa zicem ca imi iese 7.5, unde m-as putea duce? Preferabil in Transilvania, am terminat pe electronica si automatizari, am o gramada de diplome de la olimpiade si concursuri plus medii anuale de peste 9 in fiecare an, nu doresc admitere prin examen ci pe baza de dosar, m-am uitat la un model si mai ca sa mi se faca rau laughing de preferat mecatronica sau orice legat de electricitate, nu vreau constructii, totusi mi-ar place si mecanica in domeniul auto, daca o mai pot combina si cu electricitatea ca usor usor cam dispar motoarele termice. Astept sugestii, pe dosar, la buget si unul din domeniile mentionate mai sus.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mi-e teama ca, punctajul de 7.5 este cu mult sub baremul celor de la buget.
Din cate stiu eu, la buget se accepta cu 9 si 10 doar.
Dar poti merge la examen si daca intrii si ajungi in primul an la note de 9 si 10, ti se face bursa.
Mai poti merge si la o facultate cu plata.

| IoanaNrmh a răspuns:

Nu stiu sa iti recomand facultati din zona aia, dar ca sfat divers, ai putea totusi sa incerci sa intri undeva pe baza de examen(cauta o facultate unde examenul sa fie tip grila-mult mai usor si accesibil). Ideea e ca daca ai media sub 8.50 iti scad sansele sa intri la buget si te-ar avantaja mult mai mult sa intri undeva unde nu se ia in considerare in proportie de 100% nota de la bac.In rest uite ce am gasit ce ar putea sa te ajute:La univ. Transilvania din Brasov, Fac. de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor "Media de concurs se calculeaza cu urmatoarele ponderi:

40% media examenului de Bacalaureat;
60% nota la Bacalaureat la disciplina Matematica."
Uite la o sectie de la aceasta facultate(Ingineria electrica si calculatoare)cam ce medii de buget au fost in 2014
http://www.unitbv.ro/......5_IETC.PDF
(ultima la buget fiind)
Mai uita-te aici http://www.unitbv.ro/admitere2016/Licenta/Nr.locuri-licentaIF.aspx la domeniul stiinte Ingineresti(primul) si vezi ce specializari sunt pe aoco, din cate am vazut unt medii chiar acceptabile pentru buget in anii trecuti.