| Anonim420420 a întrebat:

Salut, daca intru la scoala de pompieri de la Boldesti ce voi iesi mai exact? Subofiter? Adica ce o sa fac mai pe romaneste? O sa sting focuri? Si unde o sa fiu repartizat la finalul studiilor? Dau funda! Va rog ajutor vreau sa știu cat mai multe

7 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Nu neaparat focuri, poti sa fii in echipa de descarcerare sau altele.
Da, o sa fii subofiter. Subofiter, nu "sub ofiter", ca ar fi cam nepotrivit. happy

La final, poti alege unde sa fii repartizat, insa se ia in functie de nota cu care termini.

Răspuns utilizator avertizat
| DanielPH a răspuns:

Salut!
Daca intri cu medie buna poti ajunge maistru militar auto, sau la alegere, subofiter.
Iesi subofiter la pompieri, si iti vei alege o specializare, poti merge pe SMURD, la descarcerari, la stingerea incendiilor, accidente auto, calamitati, salvari, etc., sau poti concura pentru posturi scoase pentru subofiteri, de regula la birou, resurse umane, etc. Drept urmare poti face si treaba de birou si nu numai.
Daca intri la maistrii, ajungi in garaje, la reparat, parca si pe masinile de pompieri, SMURD, sa le conduci la interventii, si multe altele, poti intra prin surse externe in alte ramuri MAI, politie, jandarmi.
La final, repartizarea se face in functie de nevoile celor de la IGSU, si se vor lua dupa medie. Ai medie buna, esti la tine in judet, ai medie slaba, esti bagat in alt judet, pe langa al tau, sau chiar la mama naibii, prin colturi de tara.

Asa, ca pont, invata bine, anul asta vor baga si fete, ne vor lua din locuri. Iar la proba sportiva ia-ti ceva incaltaminte de sala, fara praf pe ea, sa nu alunece prin sala aia cu parchet lacuit, pierzi secunde bune.
Ne vedem la Boldesti!
Sanatate si mult spor, numai bine!

| Anonim420420 explică (pentru DanielPH):

Salut, as vrea sa ajung sofer pe SMURD ce ar trebui sa aleg? Si ce ar trebui sa mai stiu

Răspuns utilizator avertizat