| Andrei2141258 a întrebat:

Salut! Dupa ce termini liceul militar, te duci la academia militară. Acolo cand intri te intreaba unde vrei sa intri? Ex. FORȚELE PT OPERATII SPECIALE, AVIATIE, etc? Sau dupa ce termini academia te intreaba? In academie ce faci? Va rog spuneti-mi!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fortele speciale sunt recrutate din randul absolventilor de academie sau scoli militare pe baza calitatilor fizice. Deci ulterior se face selectia, dupa absolvire sau la repartirie la absolvire.
in academie te pregatesti pentru arme. Exemplu la Academia Tehnica Militara:
https://mta.ro/......icenta.pdf Aici se fac serviciile. La Academia Trupelor de Uscat se pregatesc comandantii. La aviatie pilotii. Mi-ar trebui mult sa-ti explica ce arme sunt si cum se impart. Poti, insa, vedea un raspuns scurt dat altui elev: https://www.tpu.ro/......-cele-mai/

| Andrei2141258 explică (pentru Salontanul):

Aaaa. Deci cand ești la academie si cine ii mai rezistent sa zic asa il aleg ei?

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei2141258):

Cam asa ceva dar in masura existentei locurilor libere.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.armyacademy.ro/

| CodrutElian1990 a răspuns:

Din liceul militar poti sa optezi si pentru aviatie, deoarece singura categorie de forte armate, alta decat Fortele Terestre, care are liceu militar este marina militara. Dar din candidatii din liceele militare care participa la examenul pentru aviatie reusisc in jur de 4-6% la vizita medicala speciala.

| Iote a răspuns:

Nu te intreaba, ci dai examen pentru sectia pe care vrei sa o urmezi.
Aviatia nu este in cadrul Academiei militare. Are scoala separata.