| denisTiky a întrebat:

Dupa ce un elev termina liceul, sa zicem ca un liceu civil, nu militar. Poate sa mearga la academie? As vrea putin sa clarific cum sta treaba cu academiile. Cum se clasifica, ce fel de lucruri inveti acolo si ce faci dupa ce o termini. Eu momentan stiu decat ca exista 3 tipuri de academii, adica 3 specializari pe fiecare: terestru, marin si aviatie

Cine este mai bine informat as vrea sa imi spuna si daca ai avantaje daca vi de la liceu militar sau daca e mai bine sa ramai la liceu civil si dupa sa faci academia. Ce avantaje are la academie un elev venit de la liceu militar?

Funda

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Eu am facut liceul civil, sectia uman, am invatat matematica de real si am dat examen, am reusit si acum sunt pensionar militar. Avantajul daca vii de la colegiul militar (nu sunt doar licee) este ca ai un pic de habar in ale armatei. Oricum, in anul intai de facultate se face egalizarea. Dezavantajul? Iti pierzi anii copilariei prin colegiu cu strictete mai mare decat in liceele si colegiile civile. Da! Ai dreptate ca sunt 3 tipuri (3 mari grupuri de arme): terestra, aeriana si navala. Specializarile sunt mult mai multe: infanterie, cercetare, tancuri, auto, etc. Inveti sa fii comandant (manager cum se zice acum) dar si administrator sau specialist in diferite probleme militare. Deci ai si o specializare pentru viata civila dar si pentru cea militara.

| denisTiky explică (pentru Salontanul):

Si la academie trebuie sa dormi acolo. Adica e ca si la liceul militar, acolo mananci, acolo dormi, acolo te speli, acolo tot? Sau doar vi acolo cand ai ore, ca si la scoala.

| Salontanul a răspuns (pentru denisTiky):

Academiile sunt militare. Sunt niste reguli. Nu este ca la civili: vii cand vrei, pleci cand vrei. Incalci regulile repetat, te dau afara.

| denisTiky explică (pentru Salontanul):

Da, stiu, dar trebuie sa ramai la ei? Sau ai un program stabilit cand trebuie sa vi si cand trebuie sa pleci. Asta vreau sa stiu

| Salontanul a răspuns (pentru denisTiky):

Pai si eu ce ti-am spus mai sus? Esti incazarmat, stai acolo si ai invoiri sambata si duminica si permisie periodic. Si alea sunt de merit. Daca ai note mici sau ai facut prostii poti sa nu primesti.
Regulamentul de Ordine Interioara in Unitate:
Art 120 Învoiri, permisii, concedii:
(1) Militarii beneficiază de permisii și concedii conform prevederilor anexei nr. 6. Durata unei învoiri pentru soldații și gradații profesioniști și pentru elevii și studenții militari poate fi de până la 48 de ore, iar a unei permisii de până la 10 zile...
(7) Elevii și studenții din instituțiile militare de învățământ sunt învoiți pe bază de legitimație de învoire, care se păstrează la comandantul de subunitate și se înmânează înainte de plecarea în învoire.

(8) În cursul săptămânii, în timpul programului, învoirile se acordă doar pentru cazuri deosebite (decese, casatorie, prezentarea in fata instantelor, etc), cu aprobarea comandantului unității militare.