| Cristianauto a întrebat:

Salut dupa terminarea liceului vreau sa merg la facultate la Craiova la medicina dar nu chiar medicina generala, as vrea sa intru la facultate de asistenti medicali si moase sau alte ramuri care ar mai fi dar nu cele mari geni stomatologie chirurgie generala... vreau sa stiu din ce se intra admiterea am cautat pe net dar nu am gasit, dau funda!

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Http://www.umfcv.ro/admitere-tematica
si
Discipline de concurs de admitere 2013

Pentru programele de studiu: Medicină (360 credite), Medicină Dentară (360 credite) test grilă cu 100 de întrebări din:

Biologie (Anatomia si fiziologia omului) - clasa a XI-a (60 întrebări)

şi

Chimie organică - clasele a X-a şi a XI-a sau (la alegere) Fizică – clasele a IX-a, a X-a si a XII-a (40 întrebări)

Pentru programul de studiu: Farmacie (300 credite) test grilă cu 100 de intrebari din:

Chimie organică - clasa a X-a şi a XI-a (60 întrebări)

şi

Biologie (Anatomia si fiziologia omului) - clasa a XI-a sau (la alegere) Biologie (Botanică) – clasele a X-a si a XI-a (40 întrebări)

Pentru programele de studiu: Moaşe (240 credite), Asistenţă medicală generală (240 credite), Balneo-fiziokinetoterapie şi recuperare (180 credite), respectiv Tehnică dentară (180 credite) test grila cu 50 de intrebari din:

Biologie (Anatomia si fiziologia omului) - clasa a XI-a (50 întrebări)

Pentru a veni în sprijinul candidaţilor, Universitatea de Medicină şi Farmacie din Craiova va edita culegeri de teste grilă pentru disciplinele de concurs, ediţia 2013, care se vor comercializa prin Reprografia UMF Craiova din Extensie Clădirea Veche, Corp A', Str. Petru Rares nr. 2-4, după data de 15.03. 2013.

La redactarea testelor grilă se au în vedere toate manualele alternative agreate de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului si Sportului, dar candidatii sunt rugaţi să consulte tematica şi bibliografia fiecărei discipline de concurs.
Bafta!

| Cristianauto explică (pentru ElenaSA):

Esti tare soro
multumesc

1 răspuns: