| AlexGeorge21 a întrebat:

In curand fac 18 ani si sunt clasa a 11-a. Vreau sa imi cumpar o masina si m-am gandit la ceva. Credeti ca daca m-as angaja undeva dupa scoala ca sa fac rost de bani ca sa imi platesc rata la masina+cheltuieli legate de masina m-as putea axa si pe bac? ( vreau sa il iau neaparat ). Ce idei de locuri de munca ati avea in asa fel incat sa nu plec in timpul orelor de curs + sa ma pot axa si pe bag.

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Nu vei putea rezista și cu liceu și cu școală de șoferi și cu loc de munca. Ia-le pe rand. Nu îți recomand să îți iei o mașină până nu iei permisul, vei plăti la ea taxe de aiurea, plus că nefiind încă șofer, nu știi clar ce vrei de la mașină. Chiar dacă îți vei găsi un loc de munca la jumătate de norma, nu vei putea face o rata pe numele tău, aici nu știu părinții tăi dacă vor fi dispuși să facă pe ei. Legat de posibilitati de locuri de munca pentru tine, poți sa distribui ziare /pliante, poti fi casier part time la un supermarket, poti fi ospătar, orice nu necesita studii superioare și e la 4 ore e ok. Îți va fi foarte greu cu timpul și cu somnul, dar ai sa te descurci dacă vei vrea neapărat sa faci asta, dar crede-mă că școala de șoferi nu incape daca vrei și loc de munca. Eu am lucrat in liceu, programul meu era asa: de la 07:30 la 13:30 ore, de la 15:00-19:30 la munca. Ajungeam cam pe la 20:00 acasă ruptă de oboseala, mancam ceva și ma apucam de teme, lecții și ce mai aveam de făcut. Cel puțin în cazul meu, nu aveam unde pune scoala de soferi. Ce e drept îi invidiam puțin pe colegii cu permis, da nu aveam ce face

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Termină școală și apoi îți iei mașină. Mai întâi luați carnetul auto, apoi mergeți la o școală de conducere defensivă, precum este cea a domnului Titi Aur și după aceea vă gândiți la ce model să vă cumpărați.
Sunteți mulți tineri și vi-o spun ca pieton, care credeți că aveți 18 ani, carnet și eventual un BMW din anii 1990-2008 sunteți regii șoselelor!
Învățați cum se conduce corect, defensiv, cu respect față de ceilalți participanți la trafic, inclusiv pietoni și apoi vă luați mașină. Și, începeți cu mașini cu putere mică, 75-90 CP, de buget, apoi după ce căpătați experiență, luați una mai puternică!