| Mogiojojo a întrebat:

De unde sa fac rost de bani ca sa-mi cumpar masina? Chiar nu am nicio idee... salariile in Ro nu sunt indeajuns de mari cat sa imi strang bani. Rata nu as avea cu ce s-o platesc.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Banii de achiziție nu sunt cea mai mare problema pentru buget. Gasesti masini ok si la 400 de euro. Dar daca spui ca nu îți permiți o rata, de unde crezi ca îți vei permite combustibil, ulei, filtre, bujii, anvelope, placute de frana, asigurare, impozit? Astea sunt cheltuieli regulate, dar ce te faci daca mai apare cate o defecțiune sau o tamponare?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt milioane de masini in Romania... Aparent sunt suficient de mari salariile

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca salariile sunt mici, de ce avem cate 3-4 masini, la fiecare sofer?
Cumpara o masina veche dar eficienta, care stii ca nu mananca bani.
Ai nevoie de buget de vreo 1000-1500 euro, pentru a lua o masina simpla si sigura.
Eu am un Ford Focus 1, gasesti din asta de la 700 euro, pana pe la 1800. Pe la mijloc, adica 1200-1400, iei una in stare ireprosabila.
Un prieten plin de bani, si-a vandut pe rand toate masinile (Touran, BMW, Passat, Alfa Romeo), a cumparat in joaca o Corsa din 2002 cu 300 euro, i-a dublat valoarea facand revizii la ea, iar in prezent umbla toata ziua cu ea, a facut peste 30. 000km in jumatate de an. Are motor 1.2 si GPL, el se declara foarte multumit, nu mai are chef de masini scumpe.

| Sofer a răspuns:

La un salariu de 1500 lei lunar incerci sa pui deoparte ceva. daca stai cu parinti poti pune tot salar de o parte si intr-un an faci 18.000 lei. Nu mai asa strangi bani de masina. a doua varianta sa te duci sa muncesti pe dincolo si faci mai repede banii.

| Mogiojojo explică (pentru Sofer):

Nu stau cu parintii. deci am cheltuieli: chirie, intretinere, mancare, etc.

| Sofer a răspuns (pentru Mogiojojo):

Din pacate nu ai ce face. decat daca ai o iubita sa munciti amandoi sa va intelegeti. si sa cheltuiti un salar si restul sa pui deoparte.

| Sn4k3 a răspuns:

Vrei ferrari sau ce?

| Plato a răspuns:

Am vazut pe strada un Ford Focus la pretul de 66 de milioane lei vechi. Adica in jur de 1500 de euro. Ma indoiesc ca nu ai putea, muncind, sa cumperi o masina.