| mario158 a întrebat:

Salut! Se mai merita sa dai la Academia de Politie? Eu am verișori toți in poliție dar niciunul nu e ofiter, ci subofițer și zic ca după câtiva ani iau vreo 4500 de lei.Mă gândesc că ofițerul are un salariu mai mare având și un grad mai mare.Voi ce spuneți merită să urmez Academia de Poliție?

5 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Merita doar daca iti place sa fi politist. Ca salariile sunt medii si poti gasi de munca cu salariile astea si in alta parte.
Ce nu merita totusi, e ca ai funduri multe de pupat, si ochi pe care trebuie sa-i inchizi cand un alt politist corupt sau un interlop cu relatii in sistem, isi desfasoara activitatile ilegale sub nasul tau.

| Konstantinos99 a răspuns:

E multe munca, nu te gandi la salariu ci daca iti place, seriozitate si responsabilitate, trebuie sa fi corect cu tin100% si cu cei din jur altfel nu ai ce cauta

| Gnomzy a răspuns:

Salut,

Salariile polițiștilor sunt reglementate în Legea nr. 153 din 28 iunie 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, la Anexa nr. VI / Capitolul I Soldele de funcție/Salariile de funcție pentru personalul militar, polițiștii și funcționarii publici cu statut special din instituțiile publice din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională. Acolo este prevăzut atât salariul minim, cât și cel maxim. De asemenea, salariile sunt salariile indexate la gradația 0, și fără sporuri.
Link: https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/190446

Deci în concluzie, un subinspector de poliție are salariul de bază minim 4087 și maxim 4259, la care se adaugă anumite sporuri în funcție de biroul în care polițistul activează, zilele lucrate, ore suplimentare, ore de weekend sau sărbători legale și altele. Și bineînțeles că la sfârșit este impozitat.

Eventual urmărește acest clip unde un polițist prezintă fluturașul de salariu al colegilor săi, în funcție de grad, funcție de comandă, vechime.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=HCOA1pLBZ8o&t

Dacă te uiți la salariu, nu cred că e meseria potrivită pentru tine, trebuie să existe vocația.

| Simpatic a răspuns (pentru Gnomzy):

Si totusi raspunsul tau mai exista pe undeva, e deja vu? laughing

| Gnomzy a răspuns (pentru Simpatic):

Așa este, există. De asta dau copy paste la partea legală, pentru că am mai scris-o încă o dată laughing