| AdrianAdrianAdrian a întrebat:

Spuneti-mi va rog avantajele si dezavantajele profesiei de maseur... Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Reiki a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti. Avantaje: lucrezi intr-un mediu placut, practici ceea ce-ti place. Dezavantaje: oboseala multa, pierderea energiei. Altceva nu stiu ce sa-ti spun atata timp cat nu stiu la ce anume te referi

| AdrianAdrianAdrian explică (pentru Reiki):

Pursimplu as vrea sa practic aceasta meserie... si as vrea sa stiu daca e o alegere buna, sa nu...

| Reiki a răspuns (pentru AdrianAdrianAdrian):

"Alegere buna"! Sincer, nu stiu daca este o alegere buna sau nu. Cand am ales aceasta meserie am ales-o din faptul ca-mi place si mai ales din dorinta de a ajuta oamenii. Exista o mare satisfactie in momentul in care vezi cat de bine pleca clientul de la tine, cand vezi ca aduci un strop de sanatate prin prisma a ceea ce faci - practic, in special, masajul terapeutic. Asta ar fi un avantaj din punctul meu de vedere. Poate exista si avantajul material spre care ne indreptam, majoritatea, atentia. Numai ca in Romania bunul renume al masajului terapeutic sau de relaxare a fost stricat de ceea ce se cauta a se implementa pe piata si anume masajul erotic. Din pacate ratiunea si bunul simt al romanului nu prea mai exista si atunci cand pronunta cuvantul "masaj" mintea lui zboara la altceva, la altceva ce denigreaza atat meseria cat si meseriasul. ASTA e marele dezavantaj si trebuie sa te lovesti de tot felul de neispraviti care iti produc greata prin ceea ce vad ei in aceasta meserie. Din pacate romanul nu cunoaste cu adevarat binele pe care il aduce in viata sa masajul. Nu fac acum reclama acestei terapii ci doar spun adevarul, pun pe tapet una dintre problemele existente. In fine, daca iti doresti cu adevarat sa urmezi aceasta meserie trebuie sa-ti stabilesti ca prioritate felul masajului pe care doresti sa-l practici: masaj terapeutic, suedez - sunt o multitudine -, reflexoterapie. Si nu in ultimul rand masajul presupune sa inveti tot timpul, niciodata nu cunosti indeajuns. iti doresc bafta in ceea ce vrei sa faci.

| AdrianAdrianAdrian explică (pentru Reiki):

I-ti multumesc fromos de sfaturi... )))

7 răspunsuri:
| taviyamato2 a răspuns:

Avantajele sunt uriase - e jmechereala mare ca le iei banii, eu zic sa te duci, parti proaste nu prea exista dar trebuie sa ai niste cunostinte de anatomie, o facultate de sport e buna in domeniu sau daca ai terminat un liceu e ok, poti urma doar un curs, ca maseur poti lucra unde vrei tu - pe vase de croaziera, alte tari, etc. Avantajele sunt mari, bani multi pentru ca lumea vrea sa evadeze de stres, mediu curat, 0 praf, liniste. Eu zic sa te duci si sa lasi prejudecatile, nu e nimic rau in asta, ar fi bine daca ai invata o limba sau 2 limbi straine, te vor ajuta.

| Catalina9585 a răspuns:

Pai ca dezavantaj ca poate sa fie iubita ta geloasa ca pipai alte tipe.
Stiu un maseur de care s-a despartit iubita din acest motiv.

| AdrianAdrianAdrian explică:

Pursimplu as vrea sa practic aceasta meseria, si doresc sa stiu daca e olegere buna, sau nu...