| Dyex a întrebat:

Salut sunt clasa a-8-a si m-am hotarat sa devin medic veterinar!
Iubesc foarte mult animalele si asta cred ca e domeniul meu! Ce liceu trebuie sa urmez(cam ce profile) si cu ce medie as putea intra? Este chiar asa greu sa devii veterinar?

Răspuns Câştigător
| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Buna. Iti recomand sa incerci pe stiintele naturii. Iti va trebui matematica pentru ca e necesara in viata dar te vei axa mai mult pe chimie biologie... oricum efectiv partea de medicina o vei face la facultate. Media depinde de liceu si prestigiul acestuia. De regula bataia mare e pe profilul real si acolo sunt mediile cele mai mari. Oricum succes sper sa urmezi aceasta cariera si sa ajuti animalele (si poate sa educi si oamenii).

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Mergi pe științele naturii sau biologie-chimie. Asta pentru că vei avea nevoie de chimie. Există totuși un lucru pe care nu îl știi: veterinara este mai scumpă decât umana acum, dacă e să fii la taxă, ai nevoie de foarte mulți bani. În plus, este foarte căutată, sunt extrem de mulți absolvenți anual. Cu toate astea, orașele sunt suprasaturate de cabinete veterinare, iar la sat nimeni nu vrea să meargă (deși se câștigă foarte bine, mai ales dacă prinzi o zonă cu oi, capre, turme mari, 1 vaccin x 100 capre = 2000 lei. Există foarte multe meserii în care lucrezi cu sau pentru animale, și în care nu îți trebuie chimia :). Succes!
http://www.studentie.ro/teste/care-este-cariera-viselor-tale-330#

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează ce liceu/profil/specializare urmezi.
Dar, TREBUIE să urmezi cursurile Facultăţii de Medicină Veterinară!

Oricum, este indicat să faci un liceu cu specializarea de "Ştiinţe ale Naturii".

Toate cele bune.