| Rayuu a întrebat:

Salut,sunt intr-o mare dilema, doresc sa ma fac mecanic auto dar nu stiu la ce liceu de mecanica sa ma duc deoarece unele au "Mecatronist" iar altele "Intretinere si reparatii"

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Http://www.colegiulenergetic.ro/prezentare/TEHN_MECATRONIST.PDF
http://mihai-viteazul.ro/......-reparatii
Ambele profile te duc aproximativ in acelasi punct, doar ca mecatronist e mai spre industrie (si te poate ajuta pe viitor daca doresti o facultate de mecanica), iar "intretinere si reparatii" e mai simpla, inveti doar mecanica, fara prea multa industrie (adica fara sa inveti prea multe despre fabricarea pe banda a pieselor, de exemplu).
Alege liceul care are profesori mai buni, si ateliere mai dotate.
Un liceu bun cu profil mecanic, trebuie sa aiba macar cateva motoare "pe stand", aparatura de reglat injectii, ateliere de confectii, si contracte de practica cu service-uri auto serioase.

| Rayuu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi mult, o sa ma duc pe Carol I mecatronist, sper sa nu fie materia asa grea.^-^

| Rayuu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Carol I, ti se pare bun?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Rayuu):

Nu sunt din zona ta... Nu stiu liceele despre care vorbesti.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa faci si la distanta un curs de mecanic asa inveti de acasa apoi faci practica si la munca. Dezavantajul e ca platesti dar e mai usor de invatat