| CreaţaWsz a întrebat:

Hei! Am terminat 12 clase (fara bac) si am fost pe frofil de mecanica in liceu. Am calificare de "tehnician mecanic, intretinere si reparatii" + atestat. Ma angajeaza la vreun service auto? Am vreo sansa? Mentionez ca sunt fata.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am fost primit in service, cu liceul teoretic + cursuri de tinichigerie/vopsitorie, de la nivelul de incepator.
Cu atestat, ai sanse mult mai mari, insa daca vrei mecanica, scad mult sansele; e concurenta mare, si cauta experimentati. In plus, e nevoie de forta acolo, nu cred ca ar angaja o fata, mai ales fara experienta.
La tinichigerie ai avea sanse mai mari, ca aici nu e asa importanta forta, ci rabdarea, si chiar finetea. In general, noi, tinichigii, suntem baieti mai fini... Pana punem mana pe ciocan laughing
In unele service-uri se repara elemente din plastic/fibra (spoilere), acolo lucreaza multe femei.

| Klandestin a răspuns:

Si eu am la fel, toate service-urile cer experienta...

| thezbx a răspuns:

Daca stii meserie, de ce nu?!

| johnbucuresti a răspuns:

Am auzit si eu o poveste despre o fata care tatal ei o striga cristian
tatal ei nu dorea sa afle ca s-a nascut fata.
tatal ei o considera barbat
fata incepuse sa se considere barbat
fata umbla cu golanii din cartier
fata se imbraca ca barbatii
fata mergea pe strada si punea mama pe tatele altor femei si pe fundurile lor si imi arata decolteurile femeilor pe care eu nu le vedeam.
fata se credea barbat.
fata nu primea bani de la tatal ei pentru nimic asa ca ajunsese sa fure.
Avusese o perioada inaitne sa o cunosc eu in care umbla cu golanii din cartier.
fata fura capace de canal si le arunca de pe blocuri ca sa se sparga si sa le poata duce la fiare vechi.
Am auzit o poveste ca intra si in transformatoare de inalta tensiune si arunca fiare sa dea scurt la fierele de curent oprea curentul taia firele si pana la urma fura cuprul din transformatoarele de pe strada ( asta nu o cred )
Am auzit ca ajusese sa fure benzina din rezervoarele masinilor, si roti de la masini si sa le lase suspendate pe sticle de lapte.

Eu am cunoscut-o dupa ce fata scapse de saracia crunta in care o tinea tatal ei care nu o dorea
si dorea sa nu ii dea bani nici de cola nici de tigari nici de tampoane nici de mancare

de si tatale ei avea 3 lingouri de aur!
familia ei detinea lingoruri de aur
si ei tineau fata intr-o saracie foarte grea
pentru ca tatal ei se recasatorise!

EU AM CUNOSCUT FATA DUPA CE AJUNSESE MAI INTAI ASISTENTA MEDICLA LA DENTIST
APOI ACUM A AJUNS MEDIC DENTIST IN FRANTA!

mai cunosc cazuri in care alte fete erau puse sa dea cu jmirghel si cu apa pe masini ca sa le pregatesca pentru vopsit
pentru ca tatal lor era un betiv si jumatate
care avea un service auto la porata din care isi lua doar pentru el bautura si tigari si toti banii ii dadea la femei desfanate.
si isi expluata fata sa presteze munca la masini sa matuiasca masini si sa le pregatesca pentru a fi vopsite.

| CreaţaWsz explică (pentru johnbucuresti):

Asta e cu totul o alta poveste. Pe mine nu ma obliga nimeni, mie asta imi place sa fac. Clar?!

| johnbucuresti a răspuns (pentru CreaţaWsz):

Exista barbati carora le plac femeile, ei ar accepta sa te ia la service-ul lor
dar eu cred ca la inceput trebuie sa ii multumesti ca asa sunt barbatii
se gandesc
o iau pe tipa asta la mine la service ii dau un salriu dar nu neaparat pentru ceea ce stie sa faca in meseria de mecanic
ci pentru ca sa fie iubita mea
apoi de la iubita celui care te primeste la service poti incepe incet incet sa dovedesti ca stii si poti sa faci ceva cu mana ta adica mecanica
oricum nici un mecanic nu are curaj sa dea pe mana unei femei
si asa suntem noi barbatii ne gandim doar la...
asa ca unii dintre noi avem doar prostii in cap
nu ne poti schimba

eu daca as avea un service pe bune ca te-as lua dar m-as gandi sa ma dau la tine
cam pentru asta ti-as da salariu ca sa fii femeia mea, nu ti-as spune asta pe fata dar daca nu ai accepta cam in 2 saptamani ti-as da papucii,
sau poate ma convingi cu abilitatile tehnice ca aduci profit firmei unde te-am primit si pana la urma trec pentru faptul ca nu ai vrut sa fii iubita mea si zic in gandul meu
hai lasa de la mine
ca oricum aduce multi bani firmei

asa gandim noi barbatii