| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,sunt student la drept in anul 1.Intrebarea mea e:o sa reusesc sa am un job dupa terminarea facultatii? Nu gasesc un raspuns concret.In afara de avocat/judecator/procuror/notar se mai poate face ceva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, in principal depinde de tine, respectiv cat de bun jurist si cat de ambitios o sa fii.
Pe langa cele 4 profesii juridice enumerate de tine mai poti fi consilier juridic la firme private sau institutii/organe de stat, secretar de consiliu local in toate unitatile teritorial-administrative (comuna, oras, municipiu, judet), consilier la birourile parlamentarilor si cadru didactic in invatamant, in special in cel juridic. De asemenea poti intra si in politica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

McDonald's, agent imobiliar, sofer de taxi... astea sunt cele mai probabile.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-ai nicio treabă cu domeniul, nu-i așa? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Se intampla sa stiu destui absolventi de drept care nu au practicat o zi in viata lor in domeniu...winking

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Că nu au vrutwinking

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Jurist, secretar, la firme sau primarii.

| armiaso a răspuns:

Ai putea fi consultant juridic pentru firme, independent, nu angajat la o firma, foarte multe firme, mici si mijlocii nu isi permit sa aiba departamentul lor juridic pe latura fiscala, practic, daca esti bun si capabil poti sa oferi consultanta juridica-fiscala, depinde de tine, daca e domeniul aproape de inima ta sau ai mers la aceasta facultate doar ca sa ai facultate si cand termini iti trece cheful, cum se intampla in foarte multe cazuri happy