| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt tanar, am 30 de ani si momentan locuiesc cu parintii intr-un oras mic (pana in 15.000 de locuitori). De ceva timp ma gandesc sa plec de aici si am 2 posibilitati:
1. Oras mare in Romania gen Cluj-Napoca/Sibiu/Oradea mutandu-ma singur intr-o garsoniera
2. Strainatate (Germania/UK) tot singur
Sunt intr-o situatie in care nu stiu ce sa aleg, in primul rand vreau sa locuiesc intr-o garsoniera/apartament singur, in al 2-lea rand sa am un loc de munca si in al 3-lea rand imi doresc sa evoluez, sa fiu linistit si fericit (lucruri pe care acasa cu familia nu le-am avut niciodata, tata scandalagiu/betiv)
Voi cum ati proceda? Eu unul nu am prea multa scoala (12 clase + diploma de BAC), vorbesc fluent limba engleza, am permis de 12 ani.
Preferi sa ramai in Romania in oras mare/dezvoltat sau sa emigrezi in strainanate?
Multumesc!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai 30 de ani, nu ai loc de munca si locuiesti cu parintii...
Ai vreun handicap fizic sau psihic?

Ca de emigrat nu poti emigra nicaieri cu 12 clase si fara experinta de munca in nimic, la anii astia destui de mari pentru un tanar.
Ce ai facut in ultimii 12 ani de cand ai terminat licuel?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pleaca.
In Romania munca necalificata este batjocorita. Nu merita.

| sierra1 a răspuns:

"vreau sa locuiesc ..sa am un loc de munca..sa evoluez..cum ati proceda? "

e nobil ceea ce dorești dar intrebarea e ce ai FĂCUT pentru asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Imi doresc sa evoluez. Să evoluezi, poți oriunde, nu este nevoie să pleci pentru asta nicăieri.
Să fiu liniștit. Dacă pleci pentru asta oriunde, nu o să fii.
si fericit.
Dacă pleci pentru asta oriunde, nu o să fii.
Dacă pleci din motive greșite, ratezi plecarea, pleci degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 a răspuns:

La 30 de ani cam greu te adaptezi singur dacă ai statului cu părinții până la vârsta asta! De lucru găsești peste tot acum depinde și ce știi sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu practic trebuie să o iei de la 0 la 30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine pleci.

Răspuns utilizator avertizat
| Pocait01 a răspuns:

Salut!
Eu dacă aș fi în locul tău m-aș gândi la ce s-ar întâmpla dacă voi avea nevoie de ajutor. De exemplu cine te-ar ajuta dacă ai ajunge în spital în Germania.
Eu, și noi în general care suntem pocăiți și facem parte dintr-o biserică neo/protestantă suntem asigurați pentru că oriunde ne-am duce avem frați și surori în Hristos care ne-ar ajuta/vizita/încuraja. Dar tu ce ai face?

Dacă ai pe cineva de încredere acolo în străinătate și crezi că te descurci atunci DA! Du-te. Dar dacă te știu și mai puține persoane decât aici... atunci nu văd rostul.