| RaduMada a întrebat:

Am 14 anii, si fac sala de 4 luni.
Se cunoaste cat de cat evolutia mesei musculare.
Dar in iarna as dori sa iau proteine si creatine, ce credeti mi-ar face bine la varsta mea sau nu?
Si daca da, ce imi recomandati?
Dau funda! Multumesc.

4 răspunsuri:
| xbugs a răspuns:

Ai o varsta prea frageda pentru asa ceva.
Suplimentele care sa iti sporeasca masa musculara, daca vrei neaparat sa le iei, iti trebuie minim 17 -18 ani. Vezi ca daca iei proteine la varsta asta iti pot opri cresterea. Creatina la fel. In plus daca vrei sa iei neaparat, ceea ce te sfatuiesc sa nu faci, trebuie sa ai grija ca persoana /siteul/magazinul sa fie autorizat si sa fie in regula cu legea am vazut multe siteuri /magazine care promiteau ca vand pastile pentru dezvoltarea masesi musculare si erau pastile care trebuiau date porcilor ca sa se ingrase deci ai grija. Cel mai indicat ar fi sa iei vitamine, tot unele de pe siteuri cu produse care ajuta la marirea masei musculare dar ai mare grija. Vorbeste si cu medicu de familie si poate te ajuta sau vorbeste cu antrenorul de la sala.
Succes.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xbugs):

Serios? proteinele pot opri cresterea?

tu GANDESTI inainte sa aberezi?

| MyK1FoR2yOu3BB a răspuns:

Parerea mea ar fi ca proteinele si tot ce ai avea nevoie sa le iei din alimente.Totusi la 14 ani cred ca te stresezi prea mult cu masa musculara. Poti face sport si cu ajutorul unei alimentatii sanatoase vei avea rezultate iti spun din experinta. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MyK1FoR2yOu3BB):

E cam penibil sa adaugi "funda" dupa un raspuns despre muschi