| alex2996 a întrebat:

fac sala de 3 luni si asi dori sa imi iau si eu niste creatine si nu stiu ce creatine sa imi iau si de undehappy M

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Salut

1. cand ceri recomandari de un supliment ( in cazul asta creatina ) dai mai multe informatii : varsta, inaltime/greutate, fara alea nimeni nu-ti poate recomanda ceva

2. te documentezi ce e creatina :
http://www.doctor.info.ro/creatina.html

Citesti cu atentie si apoi, DACA AI NEVOIE cumperi.

Suplimente cumperi doar sa acoperi ce nu poti acoperi din alimentatie.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Sa nu iei ca doar retine apa in corp, eu am facut sala zilnic si serios si in 3 luni am facut cat unul cu creatina in 4 luni, mai bine fa fibra. Daca tot te intereseaza de unde :de la sali, nu se vinde la farmaci.

| Nickname1890 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Pe langa faptul ca retina apa in muschi creatina are o gramada de efecte pozitive:

1: este sursa de energie pentru muschi, fiind folosita de organism printr-un proces complex pe care nu am de gand sa-l explic aici, dar poti cauta pe google
2: contracareaza depozitarea de acid lactic in muschi in timpul seriilor lungi
3: imbunatateste sinteza proteinelor in organism
4: stimuleaza productia de hormon de crestere

Deci poate ca retii apa in muschi, dar ai multe beneficii pe langa asta.

Nu cred ca exista mare diferente intre creatina produsa de diferite firme, creatina este tot creatina indiferent ca scrie pe ea Optimum Nutrition sau Pro Nutrition.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Sala zilnic = progrese lente, muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Si nu recomand sa cumperi de la sali, ci de la firmele de top, specializate, avizate medical si FDA, care au magazine in peste 50 de tari.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nickname1890):

Oho, e o diferenta uriasa, eu am incercat pro nutrition si six star nutrition si bineinteles ca e o diferenta uriasa.

Cateva lucruri :

- creatina de la pronutrition e un singur tip de creatina, aia de la six star : 5 tipuri de creatina
- aia de la six star are tot ce-i trebuie pentru o absorbtie maxima
- creatina superioara, de la pronutrition am avut mereu probleme cu stomacul, de la six star sau optimum nutrition niciodata
- pro nutrition nu au enzime la niciun produs

| alex2996 explică (pentru Cosmin86):

Cosmin86 deci e buna creatina aia six star? sa stiu daca sa imi iau si eu

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex2996):

Varsta, inaltime/greutate?

| alex2996 explică (pentru Cosmin86):

Varsta 16 inaltimea 1, 70 greutatea 54

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex2996):

La 16 ani eviti creatina, mai ales daca ai doar 54 de kg. Pe langa faptul ca dai banii degeaba, te si afecteaza. Ai nevoie de proteine si carbohidrati, din 2 surse :

1. cel mai important, mancare. Fara 5-6 mese pe zi bogate in proteine ( carne, peste, oua, branza, lactate ) si carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ) NU faci mare lucru nici cu cele mai tari suplimente

2. un gainer ( fara creatina ), recomand :
http://www.megaproteine.ro/......er-5-4-kg/

| coropisnita80 a răspuns:

Cel mai bun sfat de la cineva care a luat... este sa nu iei. o zi buna

| Cosmin86 a răspuns (pentru coropisnita80):

Ce ai luat mai exact? sper ca nu o creatina redis sau pronutrition de 2 bani sad

| alex2996 explică:

Ok va multumesc mult