| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare pentru voi. Eu sunt in Germania, si anul viitor termin scoala, iar la sfarsitul anului trebuie sa imi aleg o meserie care vreau si sa lucrez in acel domeniu. Imi puteti da niste exemple de meserii, dar si ce trebuia sa faci la meseria respectiva. P.S: mi-ar place ceva la care sa nu depun prea mult efort fizic, ba chiar deloc daca se poate, tin sa adaug imi place sa lucrez la calculator deoarece ma pricep foarte bine, sunt sociabil, stiu sa ma descurc in situatii mai dificile deoarece sunt o persoana descurcareata. Mi-ar place sa lucrez undeva intr-o agentie de turism sau ceva de genu', sau sa calatoresc mult, vorbesc foarte bine engleza iar germana o stiu undeva la nivelul satisfacator. dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| SEXULvsBARZA a răspuns:

Hei, poți merge la Arbeit Agentur din orașul tău și ei te pot ajuta cu sfaturi multe. Îmi imaginez că poți vorbi cu ei și în engleză. Iată site-ul general: http://www.arbeitsagentur.de/......g-Nav.html

2 răspunsuri:
| andru0411 a răspuns:

Ai putea incerca sa aplici ca
Coordonator transport internaţional
Un coordonator de transport internaţional:
- asigură comunicarea către şoferi a tuturor informaţiilor venite de la toate departamentele;
- informează şoferii asupra detaliilor de călătorie;
- comunică şoferilor rutele de parcurs;
- verifică dacă regulile privind transportul internaţional sunt respectate;
- urmăreşte reducerea costurilor şi optimizarea transportului;
- informează celelalte departamente despre stadiul transportului;
- elaborează rapoarte către conducere.
Competenţe:
- experienţă minim un an în activitatea de transport;
- rezistenţă la condiţii de stres determinate de respectarea termenelor;
- abilităţi de comunicare;
- atenţie distributivă;
- organizat, responsabil;
Informatii
Valoare: 400 euro(salariu)
Diplomă: Licenţă
Timp necesar: 1-2 ani

sau
Coordonator transport intern persoane
Un coordonator de transport intern de persoane:
- organizează transporturile în cele mai bune condiţii, cu respectarea calităţiii şi termenelor cerute de standardele firmei;
- răspunde de desfăşurarea activităţii de transport intern prin coordonarea activităţi ale şoferilor pe rutele de transport intern, monitorizarea prin GPS a locaţiei autovehiculelor, interacţionând zilnic cu şoferii de cursă internă în scopul stabilirii cât mai exact a programului de lucru zilnic şi a orelor efectiv lucrate precum şi în scopul prevenirii unor abateri de la sistemul de operare, precum şi a programării eficiente a curselor judeţene şi interjudeţene.
Competenţe:
- bune abilităţi de comunicare;
- bune abilităţi de negociere;
- capacitatea de a soluţiona în mod amiabil situaţiile conflictuale;
- disponibilitate la efort prelungit;
- minim şase luni experienţă pe un post similar reprezintă un avantaj.
Informatii:
Valoare: 150 euro(salariu)
Diplomă: Licenţă
Timp necesar: 6 luni - 1 an

| EugenMarian a răspuns:

Sincer dupa cum te-ai descris ti s-ar potrivi o meserie de ghid turistic stai cu curu pe scaun te plimbi prin toate tarile si le prezinti oamenilor zonele