| KiLLr0Y a întrebat:

Am o mare problema, in primul rand sunt clasa a 10-a profilul filologie si nu stiu in ce domeniu sa ma orientez, m-am gandit la jandarmerie dar nu sunt inca sigur si nu stiu cat am sa ma dezvolt pana cand termin liceul am inaltimea 1, 78 si 55 kg sunt cam slabut, un alt domeniu ar fi cel de programator care chiar mi-ar placea si as lucra cu placere ca programator dar problema este ca sunt la filologie si nu prea fac matematica si informatica iar la mate-info nu m-as transfera fiindca nu ma atrage matematica si consider ca as avea probleme la bacalaureat, competentele digitale nu ma ajuta inca un lucru care nu imi place la programatori este acela ca stau toata ziua pe scaun si nu fac miscare si pot avea probleme cu vederea si coloana, sa trecem la intrebare, imi puteti recomanda niste domenii sau sa ma incurajati cu cele doua, ambele mi-ar placea as bate spre jandarmerie, dar astept niste sfaturi de la voi. Multumesc, dau funda raspunsului care ma ajuta cel mai mult!

Răspuns Câştigător
| Robert-Nick_Revnic_1996 a răspuns:

Sunt facultăți pentru IT la care nu se face matematică.În Cluj-Napoca la UBB de exemplu se face 3 ani de info, după care te poți angaja. Dacă nu-ți place faza cu statul pe scaun, poți să faci și sport în timpul liber, chiar e recomandat pentru astfel de joburi. Dacă ești bun la sport și ești patriot poți încerca la jandarmerie.Treaba e că informatica presupune gândire logică și multă muncă. Jandarmeria la fel, doar că e mai mult fizic decât psihic.Acuma depinde de tine ce preferi.

| KiLLr0Y explică (pentru Robert-Nick_Revnic_1996):

Deci nu prea conteaza la ce profil sunt la liceu nu?

| Robert-Nick_Revnic_1996 a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Contează dacă te duci la programare. Dacă alegi calea aceasta, îți sugerez să mergi la un profil mate-info(intensiv info dacă ai posibilități) ca să te pregătești mai bine și să-ți fie mai ușor pe mai departe.Dar am colegi mulți care deși sunt la mate-info, merg dintre ei pe la armată, poliție etc.Deci te poți răzgândi, nu e neapărat să păstrezi aceeași opțiune.Chestia e să muncești mult pentru orice alegi.Și să încerci să alegi din timp unde să mergi(clasa a XI-a cel târziu), deoarece e greu după aceea să recuperezi ce/ți trebuie pentru noua ta alegere.La jandarmerie cred că poți învăța ce-ți trebuie indiferent de profil...Din câte știu probele scrise nu sunt așa de grele.Contează mai mult condiția fizică, starea de sănătate și psihologicul.Treaba e să mergi unde îți place ție. Știu că pe a 8-a e destul de greu să privești cu 10 ani înainte, dar gândește-te bine la ceea ce ai vrea să devii.În IT se găsesc joburi peste tot, salariile sunt bune.La jandarmerie nu știu exact cum e, încearcă să vorbești cu cineva care știi că s-a dus acolo.în fine, îți doresc tot ce-i mai bun.