| 3dartistrazvanenvironment a întrebat:

SALUT TPU, am si eu o intrebare pentru voi..mai delicata daca ma puteti ajuta doar cei experimentati..deci. am 16 ani sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica si sunt baiat de nota 7-8.( lol..nu corigente / repetentie etc. doamne fereste ) si ma descurc foarte bine la matematica dar la info nu prea ca fac info cu cine nu trebuie si doar definitii invatam..stiu eu info dar ce invat singur acasa si intrebarea mea este: daca as lua bacu cu media 8, 00-8, 50 as putea intra la o facultate de informatica buna cu media asta. dupa aia dupa un timp de 4-5 ani as vrea sa plec in Anglia la facultate de game art sunt pasionat de mic de environment artist / character artist si fac si acasa.fac si bani din chestia asta dar facultatea e prea scumpa acum si nu imi permit, ( este peste 12-13mii de euro pe an si na.) dar intrebarea este: as putea ajunge in Anglia la facultate de game design dar si cu facultate de info in,, palmares" si daca da se merita? ..si inca ceva daca nu va suparati ..la 19 ani cand termin liceu" si as vrea sa merg in Anglia.s`ar putea o modalitate..sa si muncesc..sa si fac scoala sa... nu stiu ce sa fac ..chiar nu stu ce sa fac..si la cine sa apelez..cu niste sfaturi, chiar ma intereseaza viitoru meu sa fac ceea ce imi doresc ( ..si spuneti-mi daca spun un adevar sau doar viisez.) dau funda cel mai bun raspuns! multumesc nu stiu ce sa fac. oare este posibil..sau doar visez parintii mei nu au bani sa ma tina in facultate..viata e grea si Romania de ****...( scuze limbaj) dar nu stiu ce sa fac as vrea sa ma realizez in viata asta sa fiu ceva sa imi pot ajuta parinti si sa fiu cineva in viata asta! ...niste pareri si mai ales niste SFATURI.dau fundulitza

Răspuns Câştigător
| tgiabberriieul a răspuns:

La facultatea de informatica nu o sa faci design / 3d modelling, ci programare (la greu), oleaca de matematica, niste logica si alte materii legate de stiinte exacte. Eu iti recomand sa te uiti peste niste limbaje de programare si sa vezi daca iti place ca sa vezi daca facultatea de informatica o sa fie o alegere buna.
Uite un site perfect pentru incepatori: http://www.codecademy.com
BTW, eu am facut info si pot sa-ti dau mai multe detalii daca vrei, in privat.
Bafta!

| 3dartistrazvanenvironment explică (pentru tgiabberriieul):

Salut se poate un id de mess sa putem vorbi big grin. daca nu te superi?

| tgiabberriieul a răspuns (pentru 3dartistrazvanenvironment):

Cica nu pot sa-ti dau mesaj privat...
Bun site straight face
Anyway, id-ul de mess e fix userul meu.

4 răspunsuri:
| ROZ22 a răspuns:

Intereseaza-te cum e facultatea de acolo, pe ce baza intri. Poate intri cu admitere sau pe baza medii examenelor de la facultate.