| RazvanMessi10 a întrebat:

am si eu o intrebare: ma pasioneaza jocurile video de mic, filmele 3d, etc...deocamdata stiu lucra in 3ds max, photoshop, unity, maya si mai departe si stiu desena si cat de cat si de mana ( dar ma pierd la perspectiva din alte unghiuri) si intrebarea mea ar fi : este posibil sa ajung 3d artist ( environment artist, character artist, animator artist, concept artist ) in romana sau peste hotare, dar in Romania as vrea eu am 16 ani sunt la un liceu teoretic profil: matematica-informatica, si intrebarea mea este posibil sa lucrez in Romania la firme de jocuri ca de ex ubisoft, gameloft si etc sediile mici din tara sau sediile de filme sau etc, SI SE MERITA? ( exceptand: ca muncesc foarte mult si muncesc in continuare cand am timp foarte mult. vreau sa ajung sus) dar se poate? dau funda cel mai bun raspuns si niste sfaturi de la voi nu gen:,, fa o facultate de info si gata te-ai rezolvat" vreau niste raspunsuri de la niste oameni care chiar au o minte, dau funda! Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| SilentDark a răspuns:

Da poti deveni GRAPHICDESIGNER, chiar de la firmele din Romania pentru ca se cauta. Nu stiu exact cat e salariul dar cred ca merita. Oricum bafta in continure, iar daca te pricepi in Unity 3D ajuta-ma te rog frumos si pe mine cu o problema daca doresti: http://www.tpu.ro/......a-imi-fac/

| Adellin a răspuns:

Ar trebui sa fii foarte bun nu cat de cat bun... mai invata ca de meritat sigur merita

| emildracul a răspuns:

Ah. nu vreau sa te descurajez, in continuare te incurajez sa inveti ce iti place pe cont propriu, exista internet, gasesti tot ce ai nevoie aici, de la carti pe care le poti cumpara, sau lua prin alte mijloace, pana la video/tutoriale. Cat despre studii, in Romania nu ai unde sa inveti cum sa faci jocuri sau macar cum sa lucrezi cu modelari, texturi, editari si efecte video. Daca vrei sa urmezi o facultate de info, design, arta, video etc, ce sunt in tara, o sa te invete lucruri teoretice si practicabile chiar si pentru ce te intereseaza pe tine, asta ca sa ai habar despre putina fizica, interactivitate, si chiar si biologie pentru a sti cum interactioneaza unele lucruri, si de ce nu matematica, pentru ca trebuie sa recunosti, ai nevoie de mate in unele chestii in animatie si jocuri, ca sa numai zic de programare, unde JAVA si C++ poti invata si aici la facultate. Dar NU EXISTA FACULTATE in Romania precum cea din Vancouver unde sa inveti sa faci animatii si jocuri 3d. Continua sa inveti ce iti place, de pe ce site-uri sti tu, si daca continui destul de mult o sa te descurci, eventual o sa-ti gasesti un loc de munca in domeniu, si o sa ajungi sus. Dar munceste mult si serios.
Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor, de altfel, poti sa-mi urmaresti si mie blogul, unde o sa mai arat unele tutoriale si alte lucruri de acest gen.
Bafta in continuare.
http://www.vorbegoale.com/category/tutoriale/

| Lovegaming15 a răspuns:

Da, poti sa incerci sa ii contactezi prin mail, poti incepe lucra pentru ei de la varsta asta (termeni si conditiile spun ca merge si daca ai sub 18 ani cu acordul parintilor), insa domeniul acesta al modelari 3d e putin mai greu sa ii convingi, poti incepe prin a face un caracter in 3d si sa le trimiti pe urma modelul. Bafta!