| Zozohun a întrebat:

Am si eu o intrebare. Sunt in clasa a VIII -a si as vrea sa ma lămuriți si pe mine cum sta treaba cu domeniul IT.
Ideea e ca eu as vrea sa ma duc la o facultate de IT (programare, securizare cibernetică ) etc nu stiu exact pe ce "domeniu". Si as vrea sa stiu, dacă contează sa faci neapărată clasele 9-12 la mate-info? Am auzit de la mulți ca e foarte grea. Ideea e ca eu nu imi fac griji pentru mate, informatica sau alte materii. Cel mai mult ma sperie fizica, sunt praf, nu stiu sa fac nici-o problema.
Si as vrea sa stiu, dacă trebuie sa fac neapărat 9-12 la mate-info SAU daca as putea merge pe un liceu lejer de filologie si la facultate sa ma pun pe info.

Răspuns Câştigător
| Kyttynna a răspuns:

Pentru IT este necesar profil mate-info deoarece te pregateste sa iti dezvolti o gandire logica. E adevarat, eu am terminat acest profil si nu e chiar usor si trebuie sa te pui serios si constant pe invatat. Urmareste si admiterea la facultatile de profil sa vezi daca se cere obligatoriu sa termini mate-info si daca se da examen, ce materii.
Daca vrei totusi sa mergi la sigur cu bacul poti alege filo si in paralel cu liceul sau dupa ce termini te apuci de cursuri contra cost pe limbaje de programare si le iei pe nivele.
Decizia iti apartine! Succes!

| Zozohun explică (pentru Kyttynna):

Tu ce profil ai terminat? Am auzit ca sunt mai multe "domenii" adică mate-info intensiv sau mate-info biologie etc.

| Kyttynna a răspuns (pentru Zozohun):

Eu am terminat mate-info. Nu am avut nimic intensiv.

| Zozohun explică (pentru Kyttynna):

Si cât de greu a fost?
Si legat de teme si invatat, iti ocupă toata ziua?

| Kyttynna a răspuns (pentru Zozohun):

Stii, gradul de dificultate este perceput diferit de fiecare. Trebuie sa te ocupi de teme, invatat, facut exercitii, unde nu stii sau nu intelegi pui intrebari profesorului.

| Zozohun explică (pentru Kyttynna):

Si dacă nu merg la mate-info, si la facultate ma duc la IT, o sa fiu in dezavantaj? Pentru ca mulți spun ca in liceu nu faci nimic ca la facultate.

| Kyttynna a răspuns (pentru Zozohun):

Aici din pacate nu iti pot raspunde pentru ca eu nu m-am specializat in it dupa terminarea facultatii. Indiferent ce profil vei alege sa faci la liceu, domeniul it pe partea de programare implica studiu intens. Chiar si dupa facultate, sau in timpul acesteia tot va trebui sa iti suplimentezi cunostintele cu niste cursuri. Totodata, exista si exemple de oameni care s-au reorientat in cariera avand alte facultati terminate, spre it dar numai prin studiu intens. Nimic nu e imposibil!

8 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Liceul pe care il alegi nu conteaza ce profil e, nu afecteaza admiterea la facultate fiindca ea se face pe baza de dosar sau examen/-e, una din, astea si media de la BAC.
Materia din liceu oricum difera de ce faci in facultate, mai mult sau mai putin, exista cursuri de pregatire pentru facultate pe care le gasesti de obicei e site-ul facultatii si daca ai prieteni/rude chiar la facultate in domeniul it te-ar ajuta mult...

| xseven7 a răspuns:

Păi bacu la fizică și așa nu o să dai laughing Deci te sperii degeaba, ia-ți acolo de trecere la fizică. Și alege-ți o altă materie pe care să te axezi cum ar fi biologia sau chiar informatica. Și este necesar să faci mate-info deoarece la filo din clasa a 11-a nici nu mai e vorba de matematică, chimie, biologie, fizică sau informatică. La filo se face numai TIC.
Deci da, e necesar să faci mate-info deoarece nu ai cum să știi după ce ai terminat liceul pe profil de filo, unele noțiunii care sunt necesare pentru facultatea pe care o vrei.