| Yooo3 a întrebat:

Salut TPU. Am terminat o facultate in resurse umane, licenta si vreau sa fac master in informatica. Se poate profesa doar cu masterul in informatica? Si daca mai stiti, ce probe se dau in prezent pentru admiterea la master in informatica la Iasi la universitatea Alexandru Ioan Cuza?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face un masterat in ceva ce nu ai facut in viata ta.
Facultatea de resurse umane nu are nici in clin sau maneca cu informatica si tehnologia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si crezi ca faci fata la un master in IT fara absolut niciun studiu in domeniu?

Cat despre profesat, IT nu e un domeniu unde trebuie sa fii neaparat licentiat ca sa poti lucra. Trebuie doar sa stii meserie. Masterul e foarte putin important.

| ioana748 a răspuns:

Se poate profesa si fara, meserie sa stii.
Dar ti ar aduce un plus daca esti un IT ist bun.
Bafta,

| Dragobeta a răspuns:

Nu ai invatat nimic despre IT si vrei sa dai masterul in informatica? Crezi ca vei reusi, nestapanind materia?

| LisaJulie a răspuns:

Da! În IT trebuie sa te pricepi la ceea ce faci!