| andrei9530 a întrebat:

Salut TPU: As dori sa ma angajez pe o platforma maritima si nu am niciun fel de studiu sau experienta in domeniu si as dori sa intreb daca m-ar ajuta cursurile de "Sondor la interventii de sonde" oferite de ACCRC Gorj (Link: http://www.accrcgorj.ro/curs-sondor.php#navigation ) si daca merita. Vreau sa specific ca am cunostinte (relatii) care sa ma poata ajuta sa ma angajez. Va rog sa ma ajutati macar cu niste pareri. funDA!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai relatii la ce mai vrei studii, te angajeaza si iti arata unu ce trebuie sa faci acolo, asa inveti cu trecerea timpului.

| andrei9530 explică (pentru mgtow):

Pai da dar si "cunostinta" mi-a zis ca pe platform totul este foarte strict si la prima greseala sau incident neplacut ai zburat. Si nu sta nimeni dupa mine sa ma invete ca nu isi risca altu postu pentru mine

| mihai69 a răspuns:

Ca să lucrezi pe o platformă, nu e nevoie numai de relații, mai ales dacă vrei să fii cu adevărat sondor.
Iar meseria de sondor de foraj și exploatare e total diferită de cea de la intervenții. Asta pe de o parte; pe de alta, lucrul pe platformă e deosebit de greu, mai ales din pricina vremii nu foarte prietenoase din larg... Din câte știu, acolo nu ajung decât oameni cu experiență, nu orice tip „cu relații" - nu de alta, dar viețile tuturor de pe platformă depind de fiecare membru al echipei. Și nu sunt simple vorbe, chiar așa este.

| andrei9530 explică (pentru mihai69):

Eu nu ma duc pe platforma sa ma angajez un mare inginer sau altceva decare sa depinda mult buna desfasurare a lucrului. mihai69 daca as fii asa cum spui tu atunci de ce anumite firme nu cer experienta doar calificare in domeniu? SI un lucru in plus :nimeni nu s-a nascut invatat, daca toate firmele ar cere experienta atunci ar da faliment in max10 ani. Ganditiva si analizati doate laturile problemei inainte sa trageti o concluzie!

| mihai69 a răspuns (pentru andrei9530):

Copile, am un văr care a lucrat ceva zeci de ani pe platforme, nu-mi spune tu mie despre ce-i vorba pe-acolo... Tatăl meu a lucrat și el în tinerețe pe la sonde, iar eu am copilărit printre ele...
Și (pentru știința ta personală) pe o platformă, nu inginerii sunt cei mai „periculoși" oameni, ci exact sondorii, care trebuie să fie o echipă unită și care să lucreze precum un ceas elvețian pe orice vreme - soare torid sau o noapte furtunoasă (dar nu aia de I. L. Caragiale!). Cam ce crezi tu că se poate petrece acolo dacă scapă o prăjină din pisică, ai măcar idee?

| andrei9530 explică (pentru mihai69):

Eu nu am chef de cearta, eu am cerut un sfat.Pe platforma sunt echipe responsabile cu o singura operatiune. Cu ce as pune eu in pericol sonda pe postul de magazinioner spre exemplu? Eu nu am comentat faptul ca tu nu stii ce inseamna, felicitari pentru cunostinte(si tata a lucrat 20 de ani ca sondor la foraj) CAND ESTI DISPUS SA NU TE MAI CERTI CU LUMEA AM ANUNTI! Eu am cerut sfaturi nu CRITICI! Eu cer site-uri ale firmelor/centrlor de training precum :
http://www.accrcgorj.ro/
http://www.gspoffshore.com/our-business/training
http://www.sipg.ro/
Cine cosidera ca nu poate sa imi indeplineasca cererea mai bine nu postati nimic

| mihai69 a răspuns (pentru andrei9530):

Faptul că ți-am spus niște realități despre viața și munca de acolo nu înseamnă că mă cert. Nici nu critic; doar te avertizez asupra unor riscuri și greutăți.
Dimpotrivă, tu te cerți, când începi să scrii cu majuscule și să critici răspunsurile primite, dacă nu sunt conforme cu ceea ce ai vrea tu să auzi.
Unde în întrebarea ta scrie că vrei să fii magazioner? Eu am citit altceva: „as dori sa intreb daca m-ar ajuta cursurile de "Sondor la interventii de sonde"" Nu știam că un sondor lucrează la magazie...
dexonline.ro/definitie/sondor
Și chiar și ca magazioner poți face erori...
Iar cu o atitudine precum cea arătată ceva mai sus, nu prea cred că o să te integrezi pe o platformă de foraj marin.

| andrei9530 explică (pentru mihai69):

Crede-ma ca stiu foarte bine pericolil si greutatea acestui post dar asta ma atrage pe mine. Stiu ca se lucreaza in csimburi de 12 ore, esti izolat in mijlocul pustiului, pericole sunt mult(furtuni; pirati in zona africi). DEci Eu te intreb daca stii si alte firme care ofera astfel de cursuri?