| SexyBlue a întrebat:

as vrea sa primesc si eu niste sfaturi in legatura cu organizarea timpului pe care il ai pentru teme/invatat, de la inceputul scolii si pana se termina.Trec in clasa a 8a si as vrea sa stiu cum as putea sa-mi organizez cat mai bine timpul pentru a avea numai note de 9 si 10 daca se poate, dar si invatat pentru examen, foarte bine big grin. Dau funda pentru cel mai bun sfat happy

5 răspunsuri:
| AnonimKidd a răspuns:

Si eu trec tot s 8a. Eu mereu in clasele 5-7 am avut numai note de 9 si 10 ( mai multi 10 ). Iar asta inseamna relaxare doar in weekend si vacante. Si eu sunt in cautarea retetei organizarii timpului. Poate ti-o spune cineva laughing. Nu stiu eu o sa raman pe aceeasi reteta cu relaxarea doar in weekend-uri si in vacante, caci alta mai buna n-am.

| iSaidNo a răspuns:

Eu zic sa iti faci un program ca si orarul de la scoala, sa zicem.De exemplu, sa spunem ca iesi de la scoala la 14:00.O ora o dedici mancatului, schimbatului, etc.La 15:00 te apuci de teme.(nu uita de pauzele pentru relaxare)Dupa ce iti termini temele, iei o pauza, iar apoi te apuci de invatat.Nu te grabi! I-ati cat timp este nevoie.Acesta este doar un exemplu, insa tu faci cum crezi tu de cuviintabig grin

| SexyBlue explică (pentru iSaidNo):

Am omis sa spun ca invat dupa amiaza, si... nu e asa bine:-s

| Chupulix a răspuns:

Depinde cand faci orele, dimineata sau dupa-masa. Cel mai bine e sa inveti teoria, apoi sa te apuci si de temele cu exercitii. Incearca sa rezolvi mai intai "treaba" asta, apoi fa-ti si timp pentru tine, gen stat la pc, tv, iesit pe afara. Seara mai verifica o data tot ce ai pregatit pentru ziua urmatoare, apoi mai citeste lectiile inainte de culcare. Te ajuta sa inveti mai repede. happy

| puff07 a răspuns:

Exact asta e cel mai important,să-ţi organizezi bine timpul! Încearcă să stai mai mult cu cartea în mana decât să stai să te joci la pc sau să faci alte lucruri nefolositoare. Învaţă,învaţă şi iar învaţă! Seara poţi să faci o pauză din învăţat şi să iesi afară să te recreezi astfel îţi linişteşti şi creierul şi poţi să-ţi iei forte noi, apoi poţi învăţa iar. Dacă nu termini trezeşte-te de dimineaţa şi după ce îţi faci rutina începe să înveţi, atunci prinzi cel mai bine pentru că ai mintea limpede. Iar în legătură cu examenul, poţi să iei meditaţii, eu aşa am făcut şi am avut rezultate bune. Baftă!