| Annonymus2 a întrebat:

Ce credeți, merita sa dau la facultatea de medicina dentara (stomatologie) dacă nu prea ma atrage biologia acum în liceu? Eu m-am gândit la meseria de dentist doar pentru ca partea practica mi se pare interesanta și chiar m-aș vedea făcând asta.

Dar la școală ora de biologie trece foarte greu și ma plictisesc extrem de tare (bine, e posibil sa fie și din cauza profesoarei, dar chiar nu vreau sa dau vina pe ea).

Cei care sunteți la facultatea stomatologie, ce ziceți? Se învață extrem de mult? E adevărat ca abia mai ai timp liber? Păreri pro si contra?

M-ar ajuta sfaturile voastre ca să știu ce sa decid.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

La facultate nu vei studia biologia de liceu. Dar nici nu poți merge la o facultate in care sa iti placa absolut tot. Daca vrei sa alegi asta pe mai departe, trebuie sa depui efort și să înveți mult, începând cu materia pentru admitere.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se învață, nu te plictisești. Doar să te gândești că apoi vei umbla toată viața cu mâna pe la alții prin gură.

| zilog a răspuns:

Eu repar UNIT-uri dentare, repar si castomate, repar toata aparatura pentru cabinete dentare si nu numai
repar si pentru ateliere de tehnica dentara

PĂREREA MEA ESTE CĂ MEDICII DENTISTI FAC UN PROFIT DE 500 EURO IN MEDIE / ZI asta daca are doar 10 pacienti
asta asa intr-o zi ploioasa!

un tehnician dentar face un profit de 600 lei / zi in medie pentru ca sunt si zile in care face 400 euro dar sunt si zile in care face doar 500 lei pentru ca nu prea are chef sa muncesca sau il freaca iubita la melodie

| Annonymus2 explică (pentru zilog):

Wow, asta e extrem de mult.
Ma refer la profitul de 500 de euro pe zi. Sincer îmi vine greu sa cred. Nu ai vrut cumva sa zici 500 de LEI? happy

| zilog a răspuns (pentru Annonymus2):

Opinia mea bazata pe 5 ani de observări si interacțiuni cu dentisti
un dentist câștigă un profit suficient de mulțumitor aproximativ 300 euro / 4 ore de muncă / zi