| deepinside777 a întrebat:

Ce face un lucrator comercial? care ii sunt atributile? Nu este si casier(cel care incaseaza suma la casa de la clienti ) sper?

Dai funda pentru cel mai bun si serios raspuns! Merci!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Face orice. Depinde patron (director). Cara marfa, vide, incaseaza bani, etc. La inceput probabil nu te pune direct cu banii.

| deepinside777 explică (pentru Salontanul):

La vandut nici de cum

| Salontanul a răspuns (pentru deepinside777):

Uite atributiile unui lucrator comercial de sala (fisa postului): http://contabilitateafirmei.manager.ro/......ercial.htm
Uite si cerinte ale unui lucrator comercial (casier): http://www.myjob.ro/cv/1420765/
Concluzie: cei ce lucreaza in comert sunt lucratori comerciali ei putand fi cu diferite functii. Ideea este cum te foloseste patronul sau directorul. Eu am fost lucrator comercial (pe atunci erau Carnete de Munca si asa scrie in el) ca gestionar la Trionix SRL: http://www.listafirme.ro/trionix-srl-15782223/
si la inca o firma mai mare:

| deepinside777 explică (pentru Salontanul):

Nu te baga casier daca nu ai experienta in asa ceva sau daca nu doresti, cunsoc o gramada de persoane care sunt Lucratori comerciali si nu casieri

| Salontanul a răspuns (pentru deepinside777):

Eu n-am zis daca te baga sau nu dar sub denumirea de lucrator comercial se ascund mai multe functii: vanzator, barman, gestionar, casier, aranjor rafturi, etc. Eu asta incerc sa-ti explic dar se pare ca nu vrei sa intelegi.Mai documenteaza-te si in nomenclatorul de meserii. Se afla pe net la indemana oricui. Am incheiat subiectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un casier este inainte de toate casier si mai apoi poti sa spui ca este si lucrator comercial sau nu se numesc asa ci doar casieri. Nu toti lucratorii comerciali sunt casieri. E credeam ca lucrator comercial este acela care face comert.sau se numesc comercianti, nu tot asta inseamna? nu/? casierii sunt casieri iar cei care lucreaza in magazine se numesc angajati sau unii vanzatori cei care vand.