| Dragos_Florin_Veve_1996 a întrebat:

cine imi poate spune cum as putea sa imi fac un job in domeniul online? Mi-as dori sa imi da-ti niste exemple de site-uri sau informatii. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AladdinSane a răspuns:

Ca să îți găsești un job online sau să lucrezi acasă prin intermediul internetului îți trebuie niște skill-uri și uneori chiar și acreditarea lor big grin. Chestiile cu "bani pe net/click pe reclame/chestionare" nu vor funcționa și chiar dacă da, nu vor dura mult.

Din câte știu eu la ora actuală cele mai căutate și avantajoase job-uri online sunt (nu într-o ordine anume):

- autor de ebooks și articole pe net sau autor al unui blog de succes (bineînțeles pentru asta trebuie să fii un scriitor bun, să ai o gramatică bună, eventual să cunoști o limbă străină...dar este o abilitate care se poate învăța cu puțină muncă) sau dacă nu ești interesat de scris..este mare nevoie și de editori care să verifice acele articole

- translator/meditator online (evident aici este obligatoriu să cunoști o limbă străină cât mai bine și ca să primești oferte de muncă serioase trebuie să ai și o acreditare prin care să dovedești cât de bine știi acea limbă, mai ales dacă nu ai experiență. poți de asemenea să oferi meditații prin skype, domeniu care se dezvoltă din ce în ce mai mult. poți să oferi meditații la orice știi, nu numai limbi străine - de exemplu un instrument)

- consultant financiar (aici evident îți trebuie o diplomă plus experiență tongue ). se caută consultanță și din alte domenii, dar cu aceleași condiții.

- lucrul cu clienții pentru o companie, sau un magazin, online sau nu. să răspunzi la telefoane, să verifici comenzi și alte lucrul de genul ăsta. verifică pe site-urile magazinelor/companiilor ca să vezi condițiile de angajare.

- software developer: cu toate aplicațiile și programele de acum este evident de ce e o meserie căutată. asta bineînțeles dacă te pricepi sau îți dorești să înveți asta. cu cât ești mai bun cu atât vei găsi oportunități mai mari.

- webdesigner - la fel ca mai sus.

- entertainer: unele din cele ma avantajoase joburi și plăcute în același timp este Youtuber big grin dacă ești carismatic și plin de idei poți ajunge la un canal cunoscut care să îți aducă multe beneficii, mai ales dacă vei folosi o limbă străină. dar nu chiar oricine poate avea succes: trebuie să nu ai teamă de cameră, să fii creativ, să dedici foaaarte mult timp și să înveți multe alte lucruri legate de media și marketing ca să poți face ceva ok.

Eu cam despre astea știu, cu siguranță că mai sunt și altele. Sper că te-am ajutat cât de cât, sau ți-ai format o idee despre piața online. Internetul este o platformă care a devenit din ce în ce mai serioasă, de asta și job-urile necesită pregătire. La partea cu căutatul, e destul de greu să ai succes. Însă cel mai important e să fii foarte bun în acel domeniu și sigur vei găsi ceva big grin.

Baftă!