| Lewandowski a întrebat:

Sunt clasa a11-a la mate-info si nu stiu ce sa fac mai departe sau ce facultate sa aleg. Am o situatie ciudata care sta cam asa : nu prea ma pricep la fizica, chimie si cam deloc la informatica, in schimb ma descurc bine la matematica si foarte bine la biologie, iar... astea doua nu prea se imbina. Imi mai place si geografia sau mi-ar placea si jurnalismul. Nu stiu, sunt foarte nehotarat. Va rog daca se poate sa-mi dati ceva idei si daca doriti sa si detaliati putin fiecare alegere pe care as putea s-o fac, ce e necesar pentru aceasta, de ce sa o aleg pe aceasta si ce as putea deveni in urma acesteia. Imi pare rau ca sunt putin cam pretentios, dar... Multumesc anticipat! Puteti da si alte sugestii pe alte domenii sau altele care sa cuprinda cunsotinte care fac parte din ceea ce studiez eu sau ceea ce-mi place! Multumesc din nou!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingineria medicala e o idee buna.Iti trebuie si fizica, dar daca stii mate nu o sa fie asa greu

| Lewandowski explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns... dar sunt cam bâtă la fizică.

| 50cent50 a răspuns:

Avand in vedere ca esti clasa a 11-a te poti axa pe alte materii care cer domeniul respectiv si anume Academai de Politie. Acolo ti se cere Istorie(Istoria Romaniei pe care o vei invata in clasa a 12-a) Romana Gramatica 5-8 care poti face meditatii sa ti-o reamintesti si Engleza gramatica. Dupa terminarea Academiei de Politie ai loc sigur asigurat.(Iesi direct ofitet de politie) cu un salariu bun de icneput cam 20 si cv cu tot cu norma de hrana ceea ce este destul de bine zic eu. Program relaxant 8 ore pe zi esti platit de catre stat la luna. Mie personal mi se pare o alegere foarte buna, este doar opinia mea tu trebuie sa alegi ce ti place eu ti-am oferit doar un exemplu. Mult noroc in alegerea viitoarei meseri!

| Lewandowski explică (pentru 50cent50):

Multumesc pentru raspuns! Dar nu ma incanta Academia de Politie... Mai ai cumva exemple din astea detaliate, din punct de vedere al materiilor, salariului etc? happy

| 50cent50 a răspuns (pentru Lewandowski):

Daca iti place Geografia poti da la Geografie, Turism, Meteorologie-Hidrologie, Cartografie si Mediu. Cartografia este foarte daca inveti GIS (Geographical Information Systems ) este un domeniu foarte cautat si bine platit in acelasi timp dar trebuie sa fi ambitios si sa inveti happy Cu matematica singura fara informatica nu prea ai ce sa faci. cu Biologia singura ai putea da la o facultate de sport unde se cere biologie si bineinteles SPORT dar nu o vad prea bine avand in vedere ca iesi prof de sport... salariu mic batai de cap cu elevii etc. Cartografia mi se pare foarte buna, intereseaza-te, este foarte bine platita daca inveti ce am mentionat mai suswinking

| Lewandowski explică (pentru 50cent50):

Multumesc! O sa ma mai documentez. happy