| damnedwolf a întrebat:

Salutare lume, as vrea sa ma inscriu si eu ca voluntar in armata.
As vrea sa stiu cerintele si daca exista vreun centru de recrutare in Caras Severin si daca se poate intra fara bac

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Condiți generale ce trebuie îndeplinite de tineri pentru a urma o carieră militară

să aibă cetăţenie română şi domiciliul stabil în România de cel puţin şase luni;
să fie apt medical şi să aibă o dezvoltare fizică armonioasă;
să aibă un comportament moral în societate;
să nu fi fost condamnat penal şi să nu fie în curs de urmărire penală sau de judecată
să nu facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice, iar dacă face parte, să declare că, după admiterea în instituţia militară de învăţământ, va renunţa la această calitate;
să nu facă parte din organizaţii interzise de legislaţia română şi să nu fie membru al unor organizaţii incompatibile cu regulile, activităţile şi atribuţiile specifice profesiei militare.

Pașii ce trebuie urmați

Pasul 1:

Trebuie să intreprinzi o vizită la Biroul informare-recrutare (Casa armatei), din orașul tău. Aici vei fi consiliat și orientat către acel tip de carieră și specialitate militară ce corespunde cel mai bine aspirațiilor, pregătirii, vârstei și aptitudinilor pe care le ai.

Pasul 2:

Întocmirea dosarului de candidat

Acesta presupune efectuarea vizitei medicale, depunerea diferitelor documente ( identitate, studii, etc.) şi o discuţie cu recrutorul pe timpul interviului de cunoaştere;
daca ai finalizat dosarul de candidat, ceea ce ai de facut în continuare este să te pregăteşti pentru susţinerea probelor de selecţie;

Pasul 3:

Pentru a vedea dacă vei face faţă cu succes, din punct de vedere motivațional şi aptitudinal, perioadei de formare ca militar şi exigenţelor primei funcţii, va trebui să parcurgi probele de selecţie:

testarea psihologică
testarea potenţialului fizic și
interviul de evaluare finală

Probele de selecţie sunt eliminatorii în ordinea susţinerii lor și se desfășoară la centrul zonal de selecţie şi orientare la care este arondat biroul la care ai întocmit dosarul de candidat.

Cetăţenii romani, bărbaţi şi femei, care au fost selecţionaţi, pe baza cererii lor, să devină soldaţi profesionişti, în funcţie de aptitudini, pot urma un program de instruire structurat pe două module.