| AnotherAnswer a întrebat:

Ce studii trebuie sa faci pentru a deveni inginer proiectant telecomunicații.
Doresc să știu cât mai multe, ce studii superioare trebuie sa am, cât de grea este aceasta meserie și câți ani de facultate îmi trebuiesc.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa fii absolvent al unei facultăți tehnice cu specializarea telecomunicații. Cea mai relevantă e facultatea de electronica, telecomunicații și tehnologia informației de la Politehnica. Durează 4 ani și e o facultate foarte grea, practic mănânci fizica și mate pe pâine, plus INFO și alte chestii, faci numai probleme și aplicații care sunt foarte dificile, dar dacă ești conștiincios și prinzi repede, studiezi mult, te descurci.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni inginer proiectant telecomunicații trebuie sa faci facultatea de electronica si telecomunicatii
Este foarte greu pentru cei care nu stiu cum sa afla care este borna + si - din priza.

| andreia67 a răspuns (pentru Bula):

Pai la priza ai curent alternativ monofazat adica faza + nul eventual fir de impamantare.
Toate facultatile tehnice sunt grele, eu simt ca am pierdut 5 ani de viata degeaba, nu simt ca mi-a folosit la ceva, cu diploma aia pot sa ma sterg la c.r, singura ei valoare e ca poti demonstra ca ai urmat studii superioare. As zice ca e chiar un dezavantaj daca vrei sa te duci la "munca de jos". Paradoxal la actualul job mi-a folosit mai mult o fituica de diploma de la Cooperativa Prestarea ca am absolvit cursul de depanare tv alb/negru organizat de ei.

| oprescudorin11 a răspuns:

In tara asta nici nu-ti trebuiesc studii! Doar te inscrii la PSD, daca arati bine le mai dai un bonus si apoi este EXPERTA in ce doresti!

| AnotherAnswer explică:

Ceva mai detaliat? Va rog!