| anonim_4396 a întrebat:

Ce studii trebuie sa faci pentru a deveni inginer? (facultate, liceu) Cati ani trebuie sa inveti pentru a deveni inginer? Ce trebuie sa stie unde inginer si pe ce se bazeaza cel mai mult aceasta profesie (matemtica?)? Este o profesie grea? Si care este salariul unui inginer in Romania?

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru a deveni inginer trebuie sa urmezi o facultate de profil tehnic ( 4 sau 5 ani). Acest gen fe facultate se bazeaza pe multa fizica si matematica, plus materiile de specialitate. O facultate tehnica de varf, la stat, nu este deloc usoara. Dupa aceea, poti deveni somer, vanzator, dar daca esti bun/a poti profesa si ca inginer, cu un salariu de cateva sute de euro, si poate ajunge dupa multa experienta, pana la cateva mii.

| Floarteablbastra a răspuns (pentru neutrino):

Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi" din Iaşi

| neutrino a răspuns (pentru Floarteablbastra):

Ce specialitate si cand?

| Floarteablbastra a răspuns (pentru neutrino):

Facultatea de Construcţii de Maşini şi Management Industrial-inginer

| Osirius a răspuns:

De care inginer omule? Inginer constructor, electronist, programator, mecanic, agronom, zootehnist, silvic, proiectant, chimist etc etc etc...cate domenii de activitate exista, atatea feluri de ingineri sunt.
Dupa cei 3-5 ani de facultate atunci iesi inginer pe domeniul ales.

| Claudiu_Ionuț_1997 a răspuns (pentru Osirius):

Ca si inginer silvic ce facultate trebuie urmata?

| Osirius a răspuns (pentru Claudiu_Ionuț_1997):

Facultatea de Agronomie.
Nu stiu de ce am raspuns la un thread de acum 5 ani de pe un site care n-ar trebui sa mai existe...

| andrei056 a răspuns (pentru Osirius):

Osirius salut.
Stiu ca a trecut un an de la raspuns, dar as dori sa te intreb :

Cata chimie anorganica trebuie sa stie un inginer silvic?

Ma refer la ce capitole.

Sau nu trebuie sa stie chimie anorganica, ci alt tip de chimie.hee hee)

Si mai am o intrebare, cum se desfasoara munca unui inginer silvic?

Sa luam, ca exemplu plantarea unui puiet:analizeaza solul si constata ca solul are nevoie de cateva substante chimice.Inginerul silvic prepara acele substante sau doar afla de ce are nevoie pentru sol si doar comanda substantele?

Cam astea ar fi intrebariile,pentru ca mereu m-am intrebat cam ce chimie trebuie sa stie si cum se desfasoara munca lui de obicei.

Ca asa stiu ca trebuie biologie la greu,matematica macar nivel mediu,putina fizica, dar cata chimie sau ce capitole din chimie ii trebuie, ce face el aprofundeaza chimia, sau trebuie sa o stie in teorie si putin in practica?

As fi bucuros daca mi-ai putea raspunde cu lux de amanunte, ca asa am intalnit destui "imi dau cu parerea".