| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,voi sunteți de acord cu mine ca daca te duci sa te angajezi zic in minte mea:Cere CV înseamnă că trebuie să am experiență, si cei care nu cer cv nu îți trebuie experiență?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti dau dreptate dintr-un anumit punct de vedere, dar stii ca de obicei conteaza si jobul vizat! pentru ca acolo unde sunt salarii mai mari, este o munca complexa si complicata, acolo unde jobul necesita oarece vechime pentru a avea cunostere etc acolo nu merge fara experienta si fara CV

dar de obicei stii ca iti cere experienta happy

iar eu unul nu prea am intalnit locuri de munca fara sa ceara si CV chiar si la cele mai usoare joburi sa zic asa

fiecare cu norocul si job-ul vizatwinking

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Am lucrat 5 joburi până acum și niciunul nu mi-a cerut CV, Am lucrat in fabrici, fast-food, delivery glovo fara cv!

| Sportacus123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Degeaba ai avut 5 locuri de muncă dacă nu te-ai ținut de nici unul.

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

La genul acesta de joburi da poate nu vor CV, dar cand doresti la o multinationala sau mai ales sa lucrezi la stat, mai greu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legătură.
In cv nu treci doar experiență profesională.

| johnnny123 a răspuns:

Păi la ce-ți trebuie CV? Parcă astă toamnă ne povesteai cum te duci în Germania la cules de căpșuni și în 5 luni te întorci cu 20.000 de euro. Ce s-a întâmplat cu planul ăla, nu a ieșit?

| nyoentox2002 explică (pentru johnnny123):

M-am răzgândit nu am mai vrut în străinătate și am zis 10000 euro nu 20000

| johnnny123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Aham, te-ai răzgândit... Păi de ce te-ai răzgândit? Că doar atunci susțineai sus și tare că ți-ai făcut toate calculele și te umpli de bani în 5 luni.

Nu mai știi cum ziceai? Îți citez:
"Eu as vrea sa bag cate 12 ore pe zi fără libere timp de 5 luni și să mă întorc acasă cu bani gramada "

| nyoentox2002 explică (pentru johnnny123):

Pai nu era imposibil sa faci in 5 luni 10000 euro! Hai sa îți dau un exemplu, un cumătru de a lui unchimio, lucra cam 10 ore de luni până sâmbătă și câștiga cam 2600 euro și o masă caldă pe zi! ceea ce înseamnă că din banii ăia pe lună cheltui maxim 200-300 euro!
Adică mai ramai cu 2300 x 5=11500 euro! Eu mai mult am vrut să mă duc în străinătate ca să îmi iau mașină și m-am răzgândit pentru că o mașină îți complica viața! e scumpă asigurarea, combustibilul, reparațiile! Daca avea salariu in Romania de 3000 euro da îmi convenea dar pe salarii de 2000-3000 lei e cam greu mai ales să plătești chirie! Și mă gândesc a daca vin din străinătate și în iau o mașină mă bucur maxim o luna de ea că după o să devină o obișnuință!

| johnnny123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Hai lasă-mă cu exemplele astea cu "un cumătru de-al lui unchi'tu". Spune de ce te-ai răzgândit tu dacă era așa de sigură treaba. Asta cu "ai fi vrut mașină dar te-ai răzgândit" nu stă în picioare. Chiar dacă nu mai vrei mașină, banii tot nu ți-ar fi stricat.

| nyoentox2002 explică (pentru johnnny123):

Pai numai pentru mașina am vrut, eu vreau sa am și timp de mine dar și bani! Eu caut o stabilitate! Și nu as sta 3-5 ani in străinătate să iau o casă, Parca mai bine era pe timpul lui ceauseascu aveai apartament moca și loc de munca și nu trebuia să pleci in străinătate pentru o casă, poate se plătea chirie dar suma era infimă adică aproape moca

| TrompacMatei a răspuns:

Tot ce pot să îți recomand, este sa ai continuitate în ceea ce faci, și oportunități mai bune vor apărea, îți vorbește unul care a schimbat joburi că...u, deci importanta e continuitatea și să dai ce este mai bun, angajatorul te va aprecia, sper că ți-am fost de ajutor. Succes