| anonim_4396 a întrebat:

Salutări.

Întrebarea : care dintre aceste doua opțiuni vi se pare mai potrivită date fiind explicațiile de mai jos, facultatea din Iaşi ori cea din Cluj?

Context : Sunt un tânăr absolvent al unui liceu teoretic cu profil socio-uman.
Sunt bine motivat sa urmez cursurile unei facultăți bune de drept insa ținând totodată cont de calitatea vieții sociale si culturale pe care mi-o poate oferi un oras in defavoarea altuia. Din acest motiv, la momentul actual sunt in dilemă cu privire la alegerea desfăşurării acestei facultăți într-ununul dintre aceste două oraşe : (1) Iaşi - cel mai apropiat oraş universitar de amploare de al meu, Botoşani, frecventat de multe cunoştințe şi prieteni cu interese comune dar totodată relativ mai ieftin in comparație cu (2) Clujul - un oraş multilateral dezvoltat, cu o cultură mult mai bine definită, programe de studiu diverse si accesibile şi totodata unul dintre cele mai semnificative centre intelectuale ale Romaniei (conferinte, seminarii, profesori de renume, personalitati publice, etc.).

Trebuie numaidecât să menționez că îmi pun problema aceasta deoarece mi-aş dori ca in paralel cu viața de student sa pot profita într-un mod cât mai eficient cu putință de posibilițățile pe care mi le ofera un oraş pentru a ma dezvolta personal/profesional.
Totodată recunosc că am detalii prea vagi cu privire la competența facultății de drept din Cluj, astfel că orice informație cu privire la aceasta m-ar putea ajuta pentru a le compara într-un mod rezonabil.

Mulțumesc pentru înțelegere si disponibilitate!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu cauțiunea că sunt clujean și sufăr de patriotism local, recomand cu căldură Clujul. Cunosc și Timișoara, oraș de suflet, unde am făcut facultatea. Clujul este friendly. Toate sunt la îndemână. Iar atmosfera este mai occidentală. De când am sosit în Cluj din 69, orașul s-a mai stricat cumva la calitate, dar a rămas în top iar după revo s-a schimbat mult în bine imobiliar și nu numai.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cluj, fără discuții